Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Historia Zakonu Ojców Kamilianów. Idea św. Kamila przeniknęła na teren obecnej Polski przez aktywność niemieckich zakonników Posługujących Chorym - Kamilianów. Już w 1905 roku w Miechowicach koło Bytomia trzej Kamilianie otworzyli dom zakonny...

Historia, Zakon, Kamilianie, ojcowie, zakonnicy, Kamil, święty, Patron, Powołanie

Historia Polskiej Prowincji

Ostatnia aktualizacja: 28/12/2008; 22:21.
   


Idea św. Kamila przeniknęła na teren obecnej Polski przez aktywność niemieckich zakonników Posługujących Chorym - Kamilianów. Już w 1905 roku w Miechowicach koło Bytomia trzej Kamilianie otworzyli dom zakonny. Szukali też w międzyczasie dogodnego miejsca na otwarcie dużej placówki służby zdrowia. I tak w 1907 roku zakończono w Tarnowskich Górach budowę "Lecznicy św. Jana Chrzciciela". Leczono tam nałogowych alkoholików, a przez pewien czas także chorych umysłowo. Podobnie w Zabrzu w 1928 roku zbudowano duży kompleks leczniczy, gdzie opiekowano się szczególnie osobami starszymi. Równocześnie przyjmowano kandydatów do Zakonu z całej Polski.

Po wojnie w 1946 roku zostaje utworzona Polska Prowincja Zakonu Kamilianów. Niestety w roku 1950 pięknie zapowiadająca się działalność Kamilianów zostaje zahamowana: szpitale zostają odebrane Zakonowi i upaństwowione. Możliwa jest tylko praca duszpasterska w czterech parafiach prowadzonych przez Zakon: w Tarnowskich Górach, Zabrzu, Białej Prudnickiej i Taciszowie. W obrębie tych placówek prowadzi się także posługę chorym w domach prywatnych i szpitalach, przy czym w Polsce Ludowej przez dłuższy czas praca kapelanów szpitalnych była bardzo utrudniona.

Dzisiaj Kamilianie w Polsce podjęli się nowych wyzwań. Nowych ale jak bardzo zakorzenionych w duchowości i w charyzmacie Zakonu: prowadzenia szpitala św. Kamila w Tarnowskich Górach, prowadzenia Domów Pomocy Społecznej w Zbrosławicach (dla mężczyzn upośledzonych umysłowo), w Pilchowicach (dla dzieci specjalnej troski) w Zabrzu (dla nieuleczalnie chorych), Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych w Hutkach koło Olkusza, w Zabrzu ul. Cisowa oraz Ośrodków Readaptacyjno - Rehabilitacyjnych dla narkomanów, nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS w Konstancinie, w Piastowie i Karczewie. W Warszawie - Ursus Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej niesie wszechstronną pomoc ludziom ubogim w duchu tradycji Kościoła według wskazań Katolickiej Nauki Społecznej. Prowadzi między innymi Pensjonat "Św. Łazarza", Bar "Marta"... i inne. Od 2007 roku Kamilianie rozpoczęli współpracę z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Zakonnicy z czerwonym krzyżem na piersi pracują również jako kapelani w szpitalach w Warszawie, Tworkach, Zabrzu, Tarnowskich Górach, Białej oraz opiekują się chorymi w domach prywatnych - szczególnie umierającymi.

Polscy Kamilianie pracują także poza granicami kraju: w Berlinie, w Austrii, we Włoszech (Rzym - jako kapelani w kilku szpitalach), Bucchianico, Forte dei Marmi, na Madagaskarze a także w Gruzji i Armenii.

W dzisiejszych czasach jest wielu chorych i cierpiących, potrzebujących pomocy, serca i poświęcenia. Do tej pracy potrzeba ciągle nowych rąk i gorących serc.   Kandydatów do życia zakonnego w zakonie OO. Kamilianów przyjmujemy w Taciszowie koło Gliwic gdzie znajduje się Nowicjat. Po roku, nowicjusze składają swoje pierwsze śluby zakonne i Ci, którzy zamierzają przyjąć święcenia kapłańskie, odbywają dalszą formację w Seminarium św. Kamila w Burakowie - Łomiankach koło Warszawy. Bracia zakonni zaś podejmuję służbę chorym w naszych placówkach w Polsce lub za granicą.

Zapraszamy i czekamy.

Stronę wyświetlano 22810 razy
od 10 czerwca 2004 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.