Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Jakże dramatyczne i beznadziejne jest życie człowieka, który nie wierzy w niebo, dla którego wszystko kończy się z chwilą wydania ostatniego tchnienia.

Duch Święty, Zesłanie Ducha Świętego, Jezus, ewangelia, Słowo Boże, Andrzej Rodak

Słowo na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (24.05.2015r.)

Ostatnia aktualizacja: 23/05/2015; 13:59.

   


Jakże dramatyczne i beznadziejne jest życie człowieka, który nie wierzy w niebo, dla którego wszystko kończy się z chwilą wydania ostatniego tchnienia. Czy możliwe jest, abyśmy rodzili się tylko po to, by żyć kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat; abyśmy przychodzili na ten świat po to, by cierpieć, chorować, starzeć się, umierać, a wreszcie odejść w niebyt? - w między czasie doznać kilku chwil radości? Kruchość, ulotność i niedoskonałość naszego ziemskiego życia wręcz domaga się wiary w to, że za progiem śmierci jest jeszcze Coś — i że to Coś jest właśnie Tym, o co w ogóle w ludzkim życiu chodzi.

Szczęśliwy człowiek

Zadajmy sobie pytanie o znaczenie dzisiejszej uroczystości. Czy jest to tylko pamiątka Zesłania Ducha Świętego na Apostołów? Czy jest to może tylko pamiątka naszego chrztu, bierzmowania? Otóż, nie. Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym Zesłaniem Ducha Świętego na nas. Również dzisiaj zstępuje na nas Duch Święty, tak, jak zstąpił wtedy w Jerozolimie na Apostołów, tak, jak zstąpił w czasie przyjęcia przez nas Sakramentu Chrztu świętego i Bierzmowania. Dzisiejsza uroczystość to wielkie wylanie darów i owoców Ducha Świętego, które staną się naszym udziałem, jeżeli będą przyjęte z wiarą i na nie się otworzymy - bo przecież Duch Święty tchnie kędy chce...

Jak płynie dla nas dzisiaj nauka? Co nam chce powiedzieć Chrystus? Otóż Jezus Chrystus mówi dzisiaj do nas podobnie, jak do swoich Apostołów w dniu zmartwychwstania. Staje dzisiaj pośród nas z mocą Ducha Świętego i mówi: "Pokój wam" - nam ludziom zalęknionym, bojącym się jutra, tego co nas czeka... Mówiąc te słowa, tak bardzo konkretnie nas posyła. "Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam". Jezus Chrystus - nasz Bóg i Mistrz, mówi do nas: Bądźcie moimi Apostołami. Bądźcie moimi świadkami, tutaj i aż po krańce świata. Bądźcie moimi świadkami w kościele, wspólnotach zakonnych, w domu, w pracy.

Bądźcie moimi świadkami wszędzie tam, gdzie ludzie zapominają, że to ja jestem źródłem wszelkiego błogosławieństwa. Trwajcie w końcu mocni w wierze i przemieniajcie oblicze ziemi mocą przychodzącego do was Ducha Świętego.

Tak mówi do nas dzisiaj Jezus Chrystus, który obdarza nas swoim Duchem Świętym i wręcz nakazuje, abyśmy przemieniali ten świat poprzez owoce tego Ducha, a więc przez miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystość.

Zaprośmy do nas Ducha Świętego. Zaprośmy Go szczególnie dzisiaj do naszych serc, do naszego życia, do naszej codzienności.

Niech Duch Święty - Bóg, który jest darem miłości Ojca i Syna zstąpi dzisiaj znowu na nas. Niech nas odmieni, umocni. Niech będzie - jak śpiewaliśmy dzisiaj w Sekwencji - tym, który rozgrzeje serca twarde, da zasługę męstwa, da wieniec zwycięstwa, da szczęście bez miary. Niech będzie w końcu - jak prosił św. Jan Paweł II - tym, który odnowi oblicze ziemi, również tej naszej ziemi.

o. Andrzej Rodak MI
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 1064 razy
od 22 maja 2015 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.