Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Z okazji Światowego Dnia Chorego 10 lutego 2012 roku podczas uroczystej Gali w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie, wręczone zostały Nagrody Imienia Św. Kamila za szczególną opiekę i troskę nad osobami starszymi.

Nagroda, Świętego, Kamila, 2012

Nagroda Świętego Kamila 2012

Ostatnia aktualizacja: 15/02/2012; 22:29.
   


Nagroda Świętego Kamila 2012 - Gala

Z okazji Światowego Dnia Chorego 10 lutego 2012 roku podczas uroczystej Gali w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie, wręczone zostały Nagrody Imienia Św. Kamila za szczególną opiekę i troskę nad osobami starszymi. W tym roku gośćmi honorowymi Gali byli Prymas Polski ks. Arcbp Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski ks. Arcbp Celestino Migliore i prof. Jerzy Buzek. Nagrody przyznano w następujących kategoriach:

1. Instytucje, stowarzyszenia i organizacje będące wzorem opieki nad chorymi i ich rodzinami:

 • Nagroda Główna - Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera - za wieloletnią, wszechstronną i niestrudzoną działalność społeczną dla dobra chorych na Alzheimera, ich bliskich oraz znaczący wkład w rozwój ruchu alzheimerowskiego w Polsce.
 • Wyróżnienie - Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku - za pomoc w odkrywaniu przez seniorów piękna jesieni życia i nowych pasji po zakończeniu kariery zawodowej oraz skuteczną aktywizację osób starszych.
 • Wyróżnienie - Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" - za godną naśladowania postawę wolontariuszy, przywracanie wiary w ludzką empatię i codzienne "uchylanie nieba" polskim seniorom.

2. Pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swoją misję dla dobra chorych i cierpiących:

 • Nagroda Główna - prof. dr hab. med. Grzegorz Opala (Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach) - za całokształt dorobku naukowego, codzienną służbę chorym oraz wybitne zaangażowanie w tworzenie najwyższych standardów opieki nad osobami starszymi.
 • Wyróżnienie - Marianna Danielewska - (pielęgniarka z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Fidos" w Białymstoku) - za urzeczywistnianie szczytnych idei pielęgniarstwa poprzez codzienną pracę dla dobra osób starszych oraz wzorową postawę pielęgniarki.
 • Wyróżnienie - Irena Krucz (Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Karczewie) - za szczególną wrażliwość na problemy i potrzeby osób starszych oraz gotowość do niesienia bezinteresownej pomocy wszystkim potrzebującym opieki.

3. Środki publicznego przekazu promujące edukację zdrowotną i społeczną:

 • Nagroda Główna - Beata Jaworowska oraz Ewa Zientarska (Gazeta Wyborcza) - w uznaniu roli projektu "Lata lecą", podjętej próbie przełamania izolacji seniorów oraz ukazaniu potrzeb i problemów osób starszych.
 • Wyróżnienie - Artur Wolski (PR 1) - za niezliczoną ilość rzetelnych audycji o zdrowiu Polaków oraz osobiste wieloletnie zaangażowanie w upowszechnianie na antenie Polskiego Radia edukacji zdrowotnej.
 • Wyróżnienie - Marek Nowicki (TVN) - za profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego, redakcję telewizyjnych programów o zdrowiu oraz osobisty wkład w kształtowaniu prozdrowotnych zachowań Polaków.

4. Nagroda Specjalna:

 • prof. dr hab. med. Andrzej Szczeklik (Ordynator Oddziału Klinicznego Kliniki Alergii i Immunologii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) - w dowód uznania za całokształt pracy naukowej, nieskazitelną postawę lekarza humanisty oraz skuteczne odkrywanie duszy w medycynie,
 • prof. dr hab. med. Anna Tylki - Szymańska (Oddział Chorób Metabolicznych Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka") - za całokształt dorobku naukowego, doniosły wkład w propagowanie wiedzy o chorobach rzadkich oraz niespotykaną wrażliwość i miłość do małego pacjenta,
 • Krystyna Wechmann (Prezes Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" w Poznaniu) - w dowód uznania za osobiste niestrudzone przywracanie uśmiechu na twarzach kobiet chorujących na raka piersi oraz wiary i radości życia tym wszystkim, którym pomógł ruch Amazonek w Polsce,
 • Maja Komorowska (aktorka teatralna i filmowa) - w dowód wdzięczności za ukazanie własnym przykładem, że bezinteresowna pomoc najsłabszym to najpiękniejsza ze sztuk pięknych.

Światowy Dzień Chorego jest szczególną okolicznością do integracji środowiska organizacji, stowarzyszeń i fundacji działających dla dobra pacjentów. Z tej okazji w dniach 10 - 11 lutego w Warszawie odbywa się VI Forum Liderów Organizacji Pacjentów organizowane przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Pierwszego dnia z uczestnikami konferencji spotkali się między innymi Minister Zdrowia - Bartosz Arłukowicz oraz Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia - Jacek Paszkiewicz. Spotkanie miało charakter merytorycznej debaty, podczas której liderzy organizacji pacjentów mogli zwrócić osobom odpowiedzialnym za kształtowanie polityki zdrowotnej państwa uwagę na największe problemy, z jakimi spotykają się w swej codziennej działalności. Wśród wykładów zaplanowanych dla uczestników dwudniowej konferencji znalazły się m.in.: wystąpienie prof. Cezarego Włodarczyka z Uniwersytetu Łódzkiego pt.: "Starzenie się, starość", prof. Grzegorza Opali ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pt.: "Choroby mózgu w wieku podeszłym", Teresy Petragolini - Dyrektora Active Citizenship Network pt.: "Prawa pacjenta w UE w świetle badań przeprowadzonych przez ACN w 2010 roku".

Nagroda św. Kamila 2012 Nagroda św. Kamila 2012 Nagroda św. Kamila 2012 Nagroda św. Kamila 2012 Nagroda św. Kamila 2012
Nagroda św. Kamila 2012 Nagroda św. Kamila 2012 Nagroda św. Kamila 2012 Nagroda św. Kamila 2012 Nagroda św. Kamila 2012
Stronę wyświetlano 4400 razy
od 15 lutego 2012 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.