Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Strona powięcona Polskiej Prowincji Zakonu Ojców Kamilianów

zakon, Kamil, Kamilianie, Camilliani, Tarnowskie Góry, Proboszcz, wikary, prowincjał, de, Lellis, Parafia

Orędzie papieża Benedykta XVI na Światowy Dzień Chorego

Ostatnia aktualizacja: 29/12/2008; 13:43.
   


W orędziu na XV Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego; wygłoszonym 13 grudnia 2006 roku Benedykt XVI zaapelował o promowanie takiej polityki społecznej, która osobom cierpiącym na nieuleczalne choroby zapewni odpowiednią opiekę, a umierającym - śmierć w godnych warunkach.

"Jeszcze raz Kościół zwraca się ku tym, którzy cierpią i apeluje o troskę dla nieuleczalnie chorych, w tym wielu umierających na śmiertelne choroby" - napisał papież w ogłoszonym przez Watykan orędziu, zatytułowanym "Opieka duszpasterska i duchowa nad nieuleczalnie chorymi". Podkreślił, że ludzi ci są "na każdym kontynencie, zwłaszcza w miejscach, gdzie ubóstwo i niedostatek powodują ogromne cierpienia i smutek".

"Mimo postępów w nauce, nie można znaleźć lekarstwa na każdą chorobę i dlatego w szpitalach, hospicjach i domach opieki na całym świecie spotykamy się z cierpieniem wielu naszych braci i sióstr, którzy są nieuleczalnie i często śmiertelnie chorzy" - dodał papież. Z niepokojem zauważył, że miliony ludzi pozbawionych jest odpowiednich warunków higienicznych oraz dostępu nawet do podstawowych lekarstw, co sprawia, że liczba osób uznawanych za nieuleczalnie chorych wzrasta.

"Kościół pragnie wspierać nieuleczalnie i śmiertelnie chorych poprzez apelowanie o taką politykę socjalną, która pomoże wyeliminować przyczyny wielu chorób i poprzez nawoływanie o poprawę poziomu opieki nad umierającymi i tymi, dla których niedostępne są środki medyczne" - zapewnił Benedykt XVI.

Zwrócił następnie uwagę na potrzebę zwiększenia liczby ośrodków opieki paliatywnej, zapewniających - jak dodał - pomoc zarówno humanitarną, jak i duchową. "Prawo do niej - przypomniał - należy się każdej istocie ludzkiej, a my wszyscy musimy go bronić".

Papież zapewnił o swym wsparciu dla wszystkich, którzy na co dzień opiekują się nieuleczalnie i śmiertelnie chorymi. Napisał, że Kościół "poprzez swych członków i instytucje stoi u boku cierpiących i umierających starając się o zachowanie ich godności w tych znaczących momentach ludzkiej egzystencji".

(PAP)

Pełny tekst orędzia można przeczytać tutaj

Stronę wyświetlano 3480 razy
od 2 lutego 2007 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.