Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

14 lipca 2011 ośrodek uroczyście obchodził dwie dekady swej działalności. Zakład powstał w 1991 roku w obiektach byłej jednostki wojskowej. Jego pierwszym dyrektorem został O. Jan Frey. Zakonnicy przejęli budynki w stanie - delikatnie mówiąc - nienajlepszym.

Hutki, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu, Urszula Stępień - Jagoda, Jan Frey, Józef Chomik

Kamilianie - od 20 lat w Hutkach

Ostatnia aktualizacja: 16/08/2011; 10:29.
   


Zakład Opiekuńczo - Leczniczy Ojców Kamilianów w Hutkach ma 20 lat! 14 lipca 2011 ośrodek uroczyście obchodził dwie dekady swej działalności. Zakład powstał w 1991 roku w obiektach byłej jednostki wojskowej. Jego pierwszym dyrektorem został O. Jan Frey. Zakonnicy przejęli budynki w stanie - delikatnie mówiąc - nienajlepszym. Konieczny był generalny remont. Dziś placówka, której od 1993 roku szefuje O. Józef Chomik, jest nowoczesnym centrum medycznym. Sprawuje się tam opiekę stałą nad osobami po intensywnym leczeniu szpitalnym - operacyjnym lub zachowawczym. W ciepłe lipcowe przedpołudnie uroczystą mszę w kaplicy należącej do ośrodka koncelebrował biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak wraz księżmi z parafii powiatu olkuskiego. W homilii podkreślił wagę, jaką religia chrześcijańska przykłada do opieki nad słabszym i chorym bliźnim. Dyrektor ośrodka, O. Józef Chomik, zwrócił natomiast uwagę na rolę świeckich pracowników ośrodka. „Niewielu spośród nas posiada wykształcenie medyczne - stwierdził - toteż bez pomocy świeckiego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego niewiele moglibyśmy pomóc potrzebującym”.

Posługa kamilianów w Hutkach

Ojcom Kamilianom dziękowała za ich działalność m.in. dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu Pani Urszula Stępień - Jagoda. W obchodach wziął też udział starosta Jerzy Antoni Kwaśniewski, który na ręce dyrekcji zakładu złożył list gratulacyjny. Napisał w nim:

„Szanowny Ojcze Dyrektorze!
Dwudziesta rocznica posługi Ojców Kamilianów w Hutkach i codzienne wypełnianie charyzmatu zakonu: opieki społecznej i szpitalnej nad chorymi, ludźmi starymi, bezradnymi, jest znakomitą okazją, aby podziękować za Boży dar, który od dwóch dekad realizuje się na olkuskiej ziemi. Czerwony krzyż na habitach zakonników - międzynarodowy znak oddania i służby - niesie Waszym pensjonariuszom nadzieję, pomaga chorym odnaleźć odpowiedź na odwieczne pytania o sens życia przyszłego i obecnego, o znaczenie cierpienia, zła i śmierci.

Od 1991 roku Ojcowie Kamilianie sprawują w Hutkach służbę, prowadząc tam Zakład Opiekuńczo - Leczniczy. Fakt jego założenia w roku, w którym minęło 400 lat od powołania Zakonu Kleryków Regularnych Posługujących Chorym, jest głęboko symboliczny. Stanowi podkreślenie ciągłości samarytańskiego dzieła, jakie od czterech z górą wieków kontynuują następcy św. Kamila de Lellis. W ciągu dwudziestu lat dokonaliście w Hutkach, drodzy Ojcowie, ogromnego dzieła. Zaniedbany obiekt byłej jednostki wojskowej przekształciliście w nowoczesną placówkę, w której potrzebujący znajdują fachową opiekę i pomoc medyczną. Niesiecie ulgę w cierpieniu tak samo, jak cztery stulecia temu pierwsi członkowie Stowarzyszenia Sług Chorych. Bóg Wam za to zapłać! W dwudziestolecie Waszej nieocenionej służby życzę Wam, szanowni Ojcowie, Bożego błogosławieństwa i dużo sił do codziennej służby bliźnim. Słowa wielkiego uznania składam ludziom codziennej pracy: zespołowi medycznemu, rehabilitantom, opiekunom, pielęgniarkom i salowym. Jakość świadczonej przez Was opieki zaświadcza o randze Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Hutkach”.

źródło: http://www.sp.olkusz.pl
Stronę wyświetlano 8983 razy
od 16 sierpnia 2011 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.