Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Strona powięcona Polskiej Prowincji Zakonu Ojców Kamilianów

zakon, Kamil, Kamilianie, Camilliani, Tarnowskie Góry, Proboszcz, wikary, prowincjał, de, Lellis, Parafia

X Rocznica powstania Bractwa Matki Bożej Uzdrowienie Chorych 1997 - 2007

Ostatnia aktualizacja: 29/12/2008; 13:44.
   


10 lat działalności Bractwa Matki Bożej Uzdrowienie ChorychMija 10 lat działalności Bractwa Matki Bożej Uzdrowienie Chorych. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w Ramach X Dnia Skupienia Bractwa dnia 15 września 2007r. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Kamila w Tarnowskich Górach. Jest to miejsce szczególnie piękne i drogie każdemu członkowi Bractwa. W tym bowiem przyszpitalnym kościele znajduje się Łaskami Słynący Obraz Matki Bożej Uzdrowienie Chorych Patronki Bractwa. Przy tym obrazie przed 10 laty, a dokładnie 14 czerwca 1997r. dekretem Jego Ekscelencji Ks. Bp Jana Wieczorka ordynariusza diecezji gliwickiej powstało i zostało zatwierdzone Bractwo. Wspominamy te chwile z wielkim sentymentem i wzruszeniem. Oddajemy cześć wielu ludziom, dzięki którym powstało nasze Bractwo oraz pierwszym jego członkom. W tym miejscu słowa podziękowania kierujemy pod adresem nieżyjącego już śp. o. prowincjała Ernesta Szletera, który jako pierwszy poparł powstanie Bractwa. Słowa wdzięczności należą się także ówczesnemu proboszczowi parafii św. Jana Chrzciciela i św. Kamila o. Janowi Piontkowi, który nie tylko wyraził zgodę, ale również zabiegał u Księdza Biskupa Ordynariusza, aby powstało Bractwo.

Czas szybko mija, Bractwo obchodzi swój pierwszy jubileusz, a "jubileusze przecież odmładzają". Dlatego i uroczystości w kościele OO. Kamilianów w Tarnowskich Górach miały swój szczególny i niepowtarzalny charakter. W sobotnie wrześniowe popołudnie Członkowie Bractwa zgromadzili się w przyszpitalnej świątyni. Najpierw odprawione zostało Nabożeństwo Różańcowe w intencji Członków Bractwa i Czcicieli Matki Bożej Uzdrowienie Chorych. Poszczególne dziesiątki różańca św. przeplatane były utworami muzycznymi granymi na organach i skrzypcach. Po Nabożeństwie Moderator Bractwa o. Wojciech Węglicki złożył sprawozdanie z 10-cio letniej działalności Bractwa. W swoim wystąpieniu przypomniał, że Bractwo jest organizacją zakonną działającą na terenie całej Polski, a także za granicą. Wezwał wszystkich Członków Bractwa do jeszcze gorliwszej służby Bogu i Kościołowi poprzez rozkrzewianie kultu Matki Bożej Uzdrowienie Chorych i modlitwy za chorych i cierpiących.

Najważniejszym momentem uroczystości rocznicowych Bractwa była Msza św. odprawiona o godz. 17.00 przed ołtarzem Maryjnym, gdzie znajduje się Cudowny Obraz Matki Bożej Uzdrowienie Chorych. Przewodniczył jej Wiceprowincjał Polskiej Prowincji Zakonu OO. Kamilianów o. Ireneusz Sajewicz. Współkoncelebransami byli: o. Leszek Szkudlarek proboszcz parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, o. Wojciech Węglicki Moderator Bractwa oraz o. Krzysztof Gorzelnik wikariusz z Zabrza. Kościół wypełnił się wiernymi, przybyły poczty sztandarowe Bractwa, Żywego Różańca z Tarnowskich Gór i Zabrza, dwa poczty sztandarowe Kolejarzy Tarnogórskich. Przyjechali również autobusem członkowie Bractwa z Zabrza wraz z Ministrantami, młodzieżą oazową i Dziećmi Maryi, którzy od początku uczestniczyli w uroczystościach jubileuszowych. Podczas Eucharystii Słowo Boże wygłosił o. Wojciech. Dziękując Bogu i Matce Najświętszej za 10 lat istnienia Bractwa wezwał jego Członków do jedności, troski o kościół i Cudowny Obraz. "To miejsce, w którym dziś stoimy jest źródłem miłości Maryi do nas wszystkich, a szczególnie do Jej chorych i cierpiących dzieci. Ona chciała poprzez Bractwo ogarnąć miłością każdego z nas. Po 10 latach jesteśmy jeszcze bardziej odpowiedzialni za to, żeby Jej wola została wypełniona. A zatem niech to miejsce będzie niewyczerpanym źródłem Bożej Łaski i Matczynej Pociechy".

Po Komunii Świętej zgromadzeni wierni odśpiewali dziękczynne "Te Deum laudamus" za wszelkie łaski i dobra, jakie Bractwo otrzymało od Boga za przyczyną swej Patronki. Na zakończenie Mszy św. głos zabrał o. Wiceprowincjał Ireneusz Sajewicz, który podziękował Moderatorowi i Członkom Bractwa za 10 lat działalności oraz wyraził życzenie, aby z Tarnogórskiego Wzgórza, gdzie od ponad 90 lat króluje Uzdrowicielka Chorych w Swym Cudownym Wizerunku promieniowała miłość do chorych i cierpiących, do wszystkich umęczonych bólem i doświadczonych przez los, aby promieniowała ona przez działalność i misję Bractwa. Następnie słowa podziękowania wygłosił o. Wojciech Węglicki Moderator Bractwa. Podziękował on między innymi Gospodarzowi Miejsca o. Leszkowi Szkudlarkowi proboszczowi parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, za serdeczne przyjęcie i zorganizowanie uroczystości. Słowa wdzięczności o. Moderator skierował pod adresem przybyłych pocztów sztandarowych, duszpasterstw Ministrantów i Dzieci Maryi, licznej grupy parafian z Zabrza, a także organistki i skrzypaczki pani Anny Kuś oraz dla Duetu "Trąbek Piekarskich", które swym śpiewem i muzyką uświetniły uroczystości rocznicowe. Mszę św. zakończyło błogosławieństwo sakramentalne i fanfary na wyjście.

Po Mszy św. wierni jeszcze długo w skupieniu i modlitwie przed Cudownym Obrazem dziękowali Matce Najświętszej za to, że są w Jej Bractwie i cieszą się opieką Cudownej Lekarki.

Opracował o. Wojciech Węglicki OSCam.
Stronę wyświetlano 3465 razy
od 18 września 2007 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.