Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

W dniach 17. do 21. kwietnia 2018 roku ojciec prowincjał na zaproszenie arcybiskupa Tomasza Pety udał się z wizytą do Kazachstanu. Przez cały czas pobytu prowincjałowi towarzyszył o. Paweł Dyl, przełożony kamiliańskiej wspólnoty w Tbilisi.

Kazachstan, wizyta, O. Prowincjał, O. Paweł Dyl, Kamilianie, Tbilisi, Arcybiskup, Tomasz Peta

Wizyta O. Prowincjała w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 25/04/2018; 12:09.
   


W dniach 17. do 21. kwietnia 2018 roku Ojciec Prowincjał na zaproszenie arcybiskupa Tomasza Pety udał się z wizytą do Kazachstanu. Przez cały czas pobytu Prowincjałowi towarzyszył o. Paweł Dyl, przełożony kamiliańskiej wspólnoty w Tbilisi.

Od razu po wylądowaniu w Astanie goście z Polski zostali zabrani samochodem w 500 kilometrową podróż do Pawłodaru. A wszystko po to, aby zapoznać się z tamtejszymi realiami duszpasterskimi oraz podstawowymi problemami społecznymi. Wspólnota katolicka w Kazachstanie jest stosunkowo nieliczna, ale bardzo związana z lokalnym Kościołem. Szczególnie budujące było przeżycie wieczornej eucharystii i uczestniczenie w przygotowanym przez tamtejszą młodzież przedstawieniu o Zmartwychwstaniu Chrystusa.

Ojciec Prowincjał zobaczył także budynki kościelne, które ks. Arcybiskup zamierza przeznaczyć do realizacji programów z szeroko rozumianą opieką zdrowotną. Ze względu na krótki czas trwania wizyty nie sposób było zorientować się w najbardziej naglących problemach dotyczących osób chorych. Można było jednak odnieść wrażenie, że niepełnosprawność fizyczna i intelektualna bywa skrzętnie ukrywana przez kazachskie rodziny i stanowi dla nich wyraz wstydliwego napiętnowania. Z pewnością sporo do życzenia pozostawia także sfera rehabilitacji oraz terapii uzależnień.

W kolejnych dniach pobytu w Kazachstanie o. Prowincjał i o. Paweł odwiedzili seminarium duchowne w Karagandzie, gdzie studiuje kamiliański kleryk Lasha. Wspólnota seminaryjna to zaledwie 11 kleryków pochodzących z Kazachstanu, Armenii, Gruzji oraz Filipin. Pomimo różnorodnych problemów formacyjnych i edukacyjnych, wśród alumnów dało się wyczuć radość i młodzieńczy entuzjazm.

W Karagandzie odbyło się również spotkanie z tamtejszym biskupem Adelio Dell’Oro, który wyraził chęć współpracy z Zakonem Posługujących Chorym. vŻadna ze stron nie złożyła żadnych zobowiązujących deklaracji pozostawiając przyszłość w rękach Bożej Opatrzności.

Wizyta w Karagandzie stała się ponadto okazją do nawiedzenia relikwii błogosławionego Władysława Bukowińskiego – wielkiego Apostoła Kazachstanu.

Kościół parafialny w Pawłodarze Ks. Abp Tomasz Peta Kościół parafialny w Pawłodarze
Przedstawienie o Zmartwychwstaniu Chrystusa O. Prowincjał z młodymi aktorami i parafianami z Pawłodaru Jeden z opuszczonych kościelnych budynków w Pawłodarze  
O. Paweł Dyl z kamilańskim klerykiem w seminarium w Karagandzie Armeński szaszłyk przygotowany przez kleryków O. Prowincjał z biskupem Adelio i o. Pawłem przed katedrą w Karagandzie  
Tryptyk poświęcony represjonowanym w Kazachstanie Nawiedzenie relikwii bł. Władysława Bukowińskiego O. Prowincjał i o. Paweł podczas spaceru po Karagandzie z kamiliańskim klerykiem  
Stronę wyświetlano 697 razy
od 25 kwietnia 2018 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.