Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Festum omnium sanctorum - Wszystkich Świętych

1 listopad, Święto, Wszystkich, Świętych, Dzień zaduszny, kazanie, homilia, modlitwa

Festum omnium sanctorum - Wszystkich Świętych

Ostatnia aktualizacja: 29/12/2008; 13:44.
   


"Śpieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą..." (Ks. Jan Twardowski)
wszystkich Świętych wszystkich Świętych wszystkich Świętych
"Żal że się za mało kochało że się myślało o sobie że się już nie zdążyło że było za późno"
                         
"Śmierć nie jest straszna. Jest ona odejściem do Boga, ale nie przerywa łączności pomiędzy tymi, którzy się kochają."

"Ludzie nie odchodzą na zawsze. Ci, co odeszli, doskonale wiedzą, że do nich przychodzimy, odwiedzamy ich, szukamy z nimi kontaktu"
(Ks. Jan Twardowski)
 

Wszystkich Świętych, czyli "Festum omnium sanctorum" to uroczystość na cześć chrześcijańskich świętych, obchodzona 1 listopada. W tym dniu Kościół raduje się, iż bardzo wielu zmarłych przebywa u Boga w niebie. Po ostatniej reformie liturgii teologowie podkreślają, że "uroczystość obejmuje nie tylko świętych kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość, a zatem także zmarłych krewnych i przyjaciół". Uroczystość ta zdecydowanie różni się od dnia następnego, czyli Zaduszek, w liturgii Kościoła obchodzonego jako Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - jest to dzień nabożeństw i modlitw w intencji zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu. Tego dnia w szczególności "wobec tajemnicy rzeczy ostatecznych trzeba spojrzeć na wszystko głębiej, na bliźniego jak na tego, który odejdzie, na Boga, Jak na Tego, z Kim mamy się spotkać" (Ks. Jan Twardowski).

Tradycyjnie w Dniu Wszystkich Świętych i Zaduszki odwiedzamy groby bliskich i znajomych, modlimy się w ich intencji, wspominamy, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty. Sprzyja to chwilom refleksji i zadumy - "śmierć zawsze daje głębsze spojrzenie" (Ks. Jan Twardowski). Są to dni szczególnej łączności z tymi, którzy odwołani przez Boga z tego świata, czekają na Nas na drugim brzegu.

Boże, miłosierny Panie, daj duszom sług i służebnic Twoich miejsce w niebie, błogosławiony pokój i jasność Twojego światła.
Panie, wysłuchaj łaskawie naszych modlitw za dusze sług i służebnic Twoich, za które się modlimy prosząc, abyś je przyjął do społeczności swoich Świętych.
Spraw, prosimy Cię, Panie, aby dusze sług i służebnic Twoich, oczyszczone ze swoich win, otrzymały przebaczenie i wieczny odpoczynek.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


Stronę wyświetlano 3809 razy
od 30 października 2007 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.