Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Strona powięcona Polskiej Prowincji Zakonu Ojców Kamilianów

zakon, Kamil, Kamilianie, Camilliani, Tarnowskie Góry, Proboszcz, wikary, prowincjał, de, Lellis, Parafia

Śluby Wieczyste pierwszego Gruzina

Ostatnia aktualizacja: 29/12/2008; 14:52.
   


Na wstępie chciałbym pozdrowić wszystkich Współbraci, którzy tak gorąco przyjęli mnie podczas mojego pierwszego urlopu po półtorarocznej pracy w Gruzji. Po mile spędzonych chwilach wypoczynku, rozpoczęła się praca z naszymi przyjaciółmi niepełnosprawnymi, kolejne plany, zmiany, co świadczy o tym, że nasza placówka misyjna wciąż prężnie rozwija się. Jakże wzruszającym i wielkim wydarzeniem były ŚLUBY WIECZYSTE jednego z naszych seminarzystów: AKAKI CZELIDZE. Jest on pierwszym Gruzinem, który po 5 latach nauki w seminarium w pełni stał się kamilianinem.

Akaki urodził się w 1973 roku w Tbilisi, gdzie ukończył szkołę a następnie politechnikę o profilu hydroinżynieryjnym. Został ochrzczony i wychowany w rodzinie prawosławnej. W 1992r. jako student, "przypadkowo" wszedł do jedynego w tamtych czasach, funkcjonującego kościoła katolickiego, i od tego czasu chodził tam codziennie. Tam też spotkał ks. Jana Śnieżyńskiego, który wprowadził go w życie Kościoła Katolickiego. Po rocznej obecności w Kościele Akaki wyraził chęć oddania swego życia Chrystusowi w kapłaństwie. W 1993 r. rozpoczął seminarium "Redemptoris Mater" w Warszawie. Po dwóch latach powrócił do Gruzji, by lepiej rozeznać swoje powołanie. Kontynuował także naukę na politechnice. Aktywnie pomagał Księżom przybyłym z Polski jako tłumacz. W 1996r. w parafii Vale, gdzie pomagał ks. Jerzemu Szymerowskiemu w pracy duszpasterskiej, spotkał o. Pawła Szczepanka. Gorliwość i przykład tego świętego kamilianina, pomogły Akakiemu odnaleźć swoje powołanie w Zakonie Kamilianów. Wraz z o. Pawłem pracował w parafii, pomagał w odradzaniu się parafii w Hizabawrze, która od prawie 60 lat pozbawiona była kapłana. We wrześniu 1998 roku Akaki wraz z innymi trzema Gruzinami rozpoczął postulat a w maju 1999 wyjechał do Turynu, by tam przygotować się do nowicjatu, który odbywał w Weronie. Następnie kontynuował studia teologiczne. W 2004 roku wrócił do Gruzji, by w swej ojczyźnie pod opieką o. Pawła Dyla przygotować się do złożenia ślubów wieczystych. 04.09.2005r. w obecności ks. bp. Giuseppe Pasotto, Nuncjusza Apostolskiego; ks. abp. Claudio Gugierotti, Duchowieństwa i licznie zgromadzonego ludu wiernego, złożył na ręce o. Antonio Menegon - Prowincjała Piemonskiej Prowincji Zakonu Kamilianów, uroczyste śluby wieczyste. W czasie kazania o. Prowincjał wyjaśnił sens ślubów zakonnych. Podkreślił znaczenie powołania kamiliańskiego, które polega na posługiwania Panu Bogu w Chorych. Na zakończenie uroczystości Nuncjusz Apostolski przeczytał telegram wysłany przez Sekretarza Stanu w Watykanie, kardynała Angelo Sodano, w którym w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI, przekazał Akakiemu najlepsze życzenia i apostolskie błogosławieństwo.

Śluby wieczyste Akakiego Czelidze to wielki dar Bożej Opatrzności dla Kamiliańskiej Wspólnoty w Gruzji. Pan Bóg, za wstawiennictwem Matki Bożej "Uzdrowienie Chorych", św. Kamila i św. Nino, dał nam kolejne dłonie do pracy wśród chorych i umierających. Polecamy Akakiego Waszym modlitwom, by Pan Bóg miał go w swej opiece, prowadził i umacniał w wypełnianiu kamiliańskiej posługi na gruzińskiej ziemi.

br. Robert Kukułka OSCam.
Stronę wyświetlano 3103 razy
od 20 października 2005 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.