Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Strona powięcona Polskiej Prowincji Zakonu Ojców Kamilianów

zakon, Kamil, Kamilianie, Camilliani, Tarnowskie Góry, Proboszcz, wikary, prowincjał, de, Lellis, Parafia

Odsłonięcie pomnika Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 31/08/2010; 22:21.
   


W sobotę 13 maja 2006r. miała miejsce uroczystość, ważna nie tylko dla Zakonu OO. Kamilianów i parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, ale także dla całego miasta Tarnowskie Góry. To właśnie w tym dniu został odsłonięty pomnik Papieża Jana Pawła II. Pomnik zlokalizowany na terenie wspomnianej parafii, usytuowany na skwerze przed Szpitalem św. Kamila. Autorem i wykonawcą pomnika jest Pan dr Artur Lubos.

Cała uroczystość została podzielona na trzy części. Pierwszą częścią było naborzeństwo "majowe". Celebrował je O. Wojciech Węglicki - proboszcz parafii św. Kamila w Zabrzu, który wygłosił także krótką refleksję nawiązującą do postaci i słów Karola Wojtyły.

Uroczysta

Drugą częścią ceremonii była uroczysta Msza św., której przewodniczył Przełożony Polskiej Prowincji Zakonu OO. Kamilianów O. Prowincjał Franciszek Bieniek. Wsród zaproszonych gości, których powitał O. Hubert Bieniek znaleźli się m.in.: Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry Pan Kazimierz Szczerba, Zastępca Burmistrza Pan Marek Połulich, Starosta Powiatu tarnogórskiego Pan Józef Korpak, posłowie tarnogórscy: Maria Pańczyk i Tomasz Głogowski, Burmistrz miasta Radzionków Pan Gustaw Juchlik, Burmistrz miasta Miasteczko Śląskie Pan Stanisław Wieczorek, Dyrektor Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia Pan Józef Sobolewski, Komendant Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach Pan Marian Mielniczuk, Zastępca Komendanta Policji w Tarnowskich Górach Stefan Słomian, Prezes Izby Przemysłowo - Handlowej Klaudiusz Siwiec, poczty sztandarowe, Księża i Siostry Zakonne. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili także harcerze, straż miejska, wojsko, strażacy i policjanci. Mszę św. wspólnie z Ojcem Prowincjałem koncelebrowali: O. Jerzy Kuk - historyk Zakonu OO. Kamilianów, Ks. Jan Frysz - proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach, O. Hubert Bieniek, O. Józef Chomik - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Hutkach, O. Andrzej Chorążykiewicz - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zabrzu, O. Józef Kordek - proboszcz parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach, O. Wojciech Węglicki - proboszcz parafii św. Kamila w Zabrzu, O. Piotr Długołęcki, O. Zbigniew Musielak - Misjonarz z Madagaskaru, O. Antoni Bednarczyk - kapelan w Szpitalu św. Kamila w Tarnowskich Górach, ks. Tomasz Rak - wikary z parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach.

Uroczysta

"Jeden z wielkich poetów polskich a równocześnie tułacz świata Cyprian Kamil Norwid - rozpoczął homilię O. Andrzej Chorążykiewicz - kiedyś powiedział tak: przecież i ja ziemi tyle mam ile jej stopa ma pokrywa, dopokąd idę. (...) Chcę Ciebie zaprosić na moment: zamknij oczy i próbój sobie wyobrazić jeżeli nie znasz jeszcze jak będzie wyglądał ten pomik - bo na razie widzimy tylko kamienie. Symbolicznie martwe... czekają nakroplę, kroplę wody święconej, czekają na znak błogosławieństwa ale także czekają na Twoje i Moje serce. Pytam więc najpierw siebie, a później Ciebie - ale tak bardzo cicho, prosto do Twojego serca: dlaczego tu jesteś w ten sobotni wieczór, 13 maja AD 2006? Dlatego, ze dostałeś, dostałaś specjalne zaproszenie? Bo niewypada? Bo trzeba się pokazać, niech ludzie widzą? Dalczego jestem dziś w ten sobotni wieczór w tym miejscu przed Szpitalem św. Kamila, przed domem Prowincji Kamilianów?..."

Uroczysta

Odpowiedzi były jasne i oczywiste. Zresztą jedyne. Żeby oddać hołd świętemu naszych czasów, wielkiemu autorytetowi, wybitnemu mędrcowi, człowiekowi choremu, który swoim życiem pokazywał jak mamy żyć a swoją śmiercią dał przykład jak godnie przekraczać jedyną, niewidzialną granicę pomiędzy życiem i śmiercią. I tak jak w dniu swojej śmierci otoczony był ludźmi - tak wierzącymi jak i niewierzącymi, konsekrowanymi i świeckimi, chrześcijanami, protestantami i muzułmanami, białymi, żółtymi i czarnymi - tak i teraz w oczekiwaniu na Jego beatyfikację wszyscy chcemy, aby żył w sercu każdego z nas. Z pewnością pamięć o Nim będzie na stałe w nas, a pomnik będzie o Nim przypominał. "Teraz tu będzie inaczej. Teraz wśród nas będzie Jan Paweł II - kontynuował O. Chorążykiewicz. - (...) Chcielibyśmy, żeby poszedł, żeby wyruszył w naszą codzienność. (...) Jak szczęśliwe jest moje serce, że mogłem żyć w Jego czasach. (...) Janie Pawle II! Niech Twoim imieniem serca nasze biją!".

Trzecią część uroczystości stanowiło odsłonięcie pomnika. Była to najbardziej wzruszająca chwila. Aktu odsłonięcia dokonała Agata Trautmann - siedmioletnia dziewczynka na wózku inwalidzkim. "Czułam jak ogarnia mnie ciepło, a serce coraz mocniej bije" - przyznaje. Pomimo swojej choroby pełna wiary i optymizmu dodaje: "Teraz będę modliła się do Świętego Papieża, bo wierzę, że świętym zostanie". To także wielki dzień dla Jej Rodziców, którzy nie kryją radości i wzruszenia.

Zaproszeni goście złożyli kwiaty pod pomnikiem Ojca Świętego. Okolicznościowe przemówienia wygłasili: Pani poseł Maria Pańczyk, Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry Kazimierz Szczerba, Starosta Powiatu tarnogórskiego Józef Korpak, oraz poseł Tomasz Głogowski.

Widząc pomnik Papieża uświadamiamy sobie, że i w dzisiejszych czasach można być człowiekiem świętym. I to wcale nie jest takie trudne. Wystarczy tylko odrobina dobrej woli, chęć niesienia pomocy ludziom, niezamykanie się na potrzeby innych, dostrzeganie Boga w najmniejszej ludzkiej istocie, brak uprzedzeń religijnych i rasowych, modlitwa i dar słuchania każdego. Jeżeli do tego dodamy gorącą i żywą wiarę, modlitwę różańcową i świadectwo w codziennym życiu, że jesteśmy chrześcijanami wydaje mi się, że to powinno wystarczyć aby kiedyś razem z naszym ukochanym Papieżem spoytkać się w Domu Ojca.

Krzysztof Gawliczek

Poniżej przedstawiamy zdjęcia pomnika, które umieszczamy dzięki uprzejmości Adama Górnego.

05.jpg
37,9 KB
06.jpg
66,9 KB
07.jpg
61,8 KB
08.jpg
56,9 KB
  09.jpg
97,6 KB
10.jpg
80,9 KB
 
Stronę wyświetlano 6429 razy
od 23 maja 2006 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.