Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Strona powięcona Polskiej Prowincji Zakonu Ojców Kamilianów

zakon, Kamil, Kamilianie, Camilliani, Tarnowskie Góry, Proboszcz, wikary, prowincjał, de, Lellis, Parafia

Napisali o nas

Ostatnia aktualizacja: 03/11/2010; 12:50.
   
Bezdomni Ojca Palecznego

Bezdomni ojca Palecznego

Cykl reportaży o naszym współbracie - O. Bogusławie Palecznym - znalazł się w programie UWAGA! telewizji TVN. Pierwszy z nich został wyemitowany w Wielki Piątek 21 marca 2008, drugi w Wielką Sobotę 22 marca 2008r.

Reportaże te można oglądać na stronach http://uwaga.onet.pl/9494,news,,,reportaz.html i http://uwaga.onet.pl/9493,news,,,reportaz.htmlTysiąc żonkili nadziei

Tysiąc żonkili nadziei

Cebulki żonkili, które na wiosnę zakwitną przed przed pomnikiem Jan Pawła II w Tarnowskich Górach zasadzili wolontariusze i przyjaciele Hospicjum Królowej Pokoju.

Zainicjowanie kolejnego Pola Nadziei połączone było z obchodami 10 rocznicy powstania tarnotórskiego hospicjum domowego, które odbyły się 28 wrześnioa u kamilianów. Żonkil to symbol nadziei w walce z chorobą nowotworową, a międzynarodowa akcja Pola Nadziei ma na celu propagowanie idei opieki hospicyjnej. Przed pomnikiem Jana Pawła II na wiosnę ma zakwitnąć aż tysiąc żółtych kwiatów.

- Hospicjum to też jest życie! - przekonywał dr Olaf Lubas, hospicyjny lekarz, który przygotował multimedialną prezentację o dziesięciu latach działalności stowarzyszenia. Składa się na nią troska o różne potrzeby terminalnie chorych, ale także o ich rodziny i wolontariuszy. Tarnogórskie hospicjum powstało przy parafii Królowej Pokoju z oddolnej inicjatywy, przy wsparciu ks. proboszcza Jana Frysza. Od 1999 roku prezesem zarządu jest Eleonora Grajczyk. W 2001 roku otwarta została jego siedziba przy ul. Opolskiej 26c. Ludzie hospicjum nie tylko razem pracują, ale wspólnie spędzają wolny czas, modlą się, uczestniczą w rekolekcjach.

W intencji chorych i ich opiekunów w kamiliańskim kościele parafialnym została odprawiona Msza św., której przewodniczył bp Gerard Kusz, a homilię wygłosił o. Arkadiusz Nowak, prowincjał zakonu. Dopełnieniem uroczystości był koncert w wykonaniu Ireny Santor i wieczór poetycki.

Klaudia Cwołek
Gość Niedzielny - Dodatek Gliwicki, nr 40/803 z 7 października 2007r. str. I.


Złożyli pierwsze śluby

Złożyli pierwsze śluby

Po rocznym nowicjacie Kamil Mróz i Roman Świątkowski złożyli na ręce o. Arkadiusza Nowaka, prowincjała kamilianów w Polsce, swoje pierwsze śluby zakonne. Kandydaci na kamilianów złożyli je na jeden rok. Uroczystość odbyła się w sobotę 8 września w Taciszowie, gdzie znajduje się nowicjat kamilianów. Dzień wcześniej do nowicjatu zostało przyjętych czterech kandydatów, którzy pochodzą z Zabrza, Lublińca, Warszawy oraz Dzierżoniowa.

- Kamilianin to ten, kto żyje dla chorych, nawet z narażeniem własnego życia. Siebie samych musimy ofiarować cierpiącym - powiedział o. Nowak nawiązując do czwartego ślubu, który składa się w zakonie.

Gość Niedzielny - Dodatek Gliwicki, nr 37/800 z 16 września 2007r. str. I.


10 lat posługi z serca

10 lat posługi z serca

W Stowarzyszeniu Hospicjum Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach trwają przygotowania do obchodów 10-lecia istnienia tej organizacji. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli ks. bp Gerard Kusz i o. Arkadiusz Nowak, prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Kleryków Regularnych Posługującym Chorym. Zresztą Kamilianie od lat wspierają hospicjum i zaangażowali się również w organizację jubileuszu.

- Prawie od początku jest z nami kapelan kamilianin. Nasza współpraca z zakonem daje duchowe wsparcie nie tylko chorym, ale i wolontariuszom - podkreśla Eleonora Grajczyk, prezes stowarzyszenia. Współpracę z hospicjum cenią sobie także kamilianie. Zakon na co dzień zajmuje się posługą chorym. Planuje ożywić działalność Dekanalnego Centrum Duszpasterstwa Chorych w Tarnowskich Górach, tak by stało się oparciem dla wszystkich, którzy pomagają osobom zmagającym się z chorobą.

Staramy się o stworzenie Rodziny Kamiliańskiej. Byliby w niej ludzie, którzy angażują się w pomoc chorym - zarówno zawodowo, jak i jako wolontariusze, gotowi bezinteresownie pracować w duchu św. Kamila. Rodzina pomogłaby tez przełamać pewne bariery tym, którzy boja się zacząć wspierać potrzebujących. Jak sama nazwa wskazuje, istotne są rodzinne relacje. Podopieczny staje się bliską osoba tego, który pomaga. Nie zawsze potrzebny jest datek, ale serce. Człowiek dla człowieka powinien być dobry - mówi o. Ireneusz Sajewicz, wiceprowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Ojców Kamilianów. Wspomina też o organizacji szkoleń, które pozwoliłyby lepiej pomagać potrzebującym oraz edukacji młodych ludzi, którzy często nic chcą widzieć chorób i starości.

Hospicjum Królowej Pokoju pomaga osobom z chorobami nowotworowymi. Opiera się wyłącznie na pracy wolontariuszy - lekarzy, pielęgniarek, kapelana, psychologa, odpowiednio przeszkolonych pracowników niemedycznych. W sumie bezinteresownie pomaga chorym około 30 osób.

- Chodzi nie tylko o pielęgnację. Ważne jest trwanie przy chorym. Zespół pomaga rodzinie w bardzo trudnym okresie. Najbliżsi są zdezorientowani. Potrzebują życzliwej osoby, z którą mogą szczerze porozmawiać. Ważna jest ciągła konsultacja z lekarzem, możliwa praktycznie 24 godziny na dobę - zaznacza Rita Kondzielnik, specjalista chorób wewnętrznych, zaangażowana w działalność hospicjum.

Z czego można być dumnym po 10 latach pomagania chorym? - Z tego, że mamy wspaniałych tarnogórzan, którzy chcą bezinteresownie pomagać. To posługa z potrzeby serca. Udaje nam się wyzwolić w ludziach pokłady dobra. Ważniejsze jest dla nich "być", niż "mieć". Spotykamy się z wielką życzliwością - cieszy się prezes Grajczyk. Rita Kondzielnik dodaje, że jeżeli stowarzyszenie zwraca się do kogoś o konkretną pomoc, to nie spotyka się z odmową. Ważne jest również zaangażowanie młodych ludzi, którzy mimo codziennych obowiązków znajdują czas, by pomóc innym.

Obchody 10-lecia mają być formą podziękowania dla wszystkich, którzy są sympatykami i dobrymi duchami hospicjum. Mają też pokazać pozytywną stronę rzeczywistości. Odbędą się 28 września. W programie znalazł się multimedialny pokaz podsumowujący działalność Stowarzyszenia i wykład dr Jolanty Stokłosy, prezes Ogólnopolskiego Forum Ruchu Hospicyjnego, którego certyfikat posiada tarnogórskie hospicjum.

Zostanie również zainaugurowana kampania "Pola Nadziei" - pod pomnikiem Jana Pawła II ma być posadzonych tysiąc żonkili. Trwa poszukiwanie sponsora zakupu cebulek tego kwiatu. Będzie odprawiona msza święta pod przewodnictwem bp. Kusza. z oprawą muzyczną chóru "Kolejarz". Specjalną atrakcję przygotowano na koniec - na wieczorze poetycko-muzycznym będzie Irena Santor. Być może pojawi się też Krzysztof Kolberger.

Agnieszka Kochel
Gwarek - nr 35 z 4 września 2007r.


Strona Kamilianów z Taciszowa

Strona Kamilianów z Taciszowa INTERNET.

Pod adresem www.kamilianie-taciszow.pl można zapoznać się z działalnością kamilianów, którzy w Taciszowie mają swój nowicjat i parafię. Jest to jedyny zakon, który na terenie naszej diecezji prowadzi formację przyszłych zakonników. Oprócz informacji o jego założycielu i jego charyzmacie, można na zdjęciach zobaczyć klasztor od środka, ale także przesłać intencję do modlitwy lub wpisać się do Koła Przyjaciół Nowicjatu. Każda odsłona to także ciekawy cytat ze św. Kamila de Lellis, dotyczący życia duchowego.

Gość Niedzielny - Dodatek Gliwicki, nr 35/798 z 2 września 2007r. str. II.


Burmistrz podziękował

Burmistrz podziękował TARNOWSKIE GÓRY.

W Tarnowskich Górach świętowano 100-lecie powstania Zespołu Klasztorno-Szpitalnego Ojców Kamilianów. Z tej okazji Mszy dziękczynnej przewodniczył nowy prowincjał kamilianów w Polsce o. Arkadiusz Nowak.

Na zakończenie Eucharystii Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór, złożył na ręce o. Arkadiusza Nowaka, podziękowanie dla wszystkich księży i pracowników Szpitala Świętego Kamila, którzy pracą, wiedzą i zaangażowaniem pomagają chorym i potrzebującym.

Gość Niedzielny - Dodatek Gliwicki, nr 31/794 z 5 sierpnia 2007r. str. II.


Zakon posługujących Chorym

Zakon posługujących Chorym 100 lat obecności kamilianów w Tarnowskich Górach

Nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą - to zawołanie kamilianów przypomniał podczas uroczystości ku czci św. Kamila o. Franciszek Bieniek, do niedawna prowincjał zakonu.

Tegoroczny odpust w Tarnowskich Górach połączony był z obchodami setnej rocznicy powstania kompleksu klasztorno-szpitalnego kamilianów.

Uroczystości 15 lipca rozpoczęły się w kościółku przyszpitalnym, skąd procesja z relikwiami św. Kamila przeszła do nowego parafialnego kościoła Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, gdzie Eucharystii przewodniczył o. prowincjał Arkadiusz Nowak. Szpital i klasztor z kościółkiem od nowej świątyni kamiliańskiej dzieli park, który można przejść spacerkiem w kilka minut.

Stuletni kompleks powstał w rekordowym tempie. W czerwcu 1906 roku położono kamień węgielny, a już w październiku tego samego roku całość przykryta była dachem. W czerwcu następnego roku budynek został poświęcony, a w sierpniu oficjalnie oddano kościół. Pracę zaczynali tutaj zakonnicy niemieckiej prowincji. Fundacja była możliwa między innymi dzięki hojności hrabiego Łazarza Henckela von Donnersmarcka z Nakła Śląskiego, który przekazał teren na budowę lecznicy dla alkoholików.

Po wojnie w 1946 roku w tutejszym klasztorze została utworzona Polska Prowincja Zakonu Kamilianów. W 1950 roku lecznica zostaje zakonnikom odebrana i upaństwowiona. Kamilianie odzyskali kompleks wraz z parkiem dopiero osiem lat temu. W miejsce Szpitala Miejskiego nr 2 powstał Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital św. Kamila.

Gość Niedzielny - Dodatek Gliwicki, nr 29/792 z 22 lipca 2007r. str. I.


Najlepsi ludzie Zabrza

Najlepsi ludzie Zabrza Wyróżnienia św. Kamila przyznane po raz siódmy

Brat Franciszek Wieczorek i Diakonia Ewangelicka zostali tegorocznymi laureatami wyróżnień św. Kamila, przyznawanymi w Zabrzu za specjalne osiągnięcia dla miasta.

- Jestem przekonana, że św. Kamil będzie mógł zdobić te dłonie, które tak naprawdę ku niemu się wznoszą. Są ludzie, którzy oprócz tego, że wykonują to, co do nich należy, robią niewyobrażalnie więcej - mówiła Małgorzata Mańka-Szulik przed wręczeniem laureatom statuetek św. Kamila, podtrzymującego człowieka cierpiącego. Uroczystość odbyła się 14 lipca w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Wyróżniony brat Franciszek Wieczorek jest najstarszym kamilianinem prowincji polskiej, ma 79 lat. Urodził się w Opolu, ale już jako mały chłopiec z rodzicami przeprowadził się do Zabrza. Tutaj też spędził większość swojego zakonnego życia, podejmując różne prace i posługi. W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, prowadzonym przez zakon przy ul. Dubiela, był konserwatorem urządzeń, pielęgniarzem, zaopatrzeniowcem, magazynierem, opiekował się kostnicą. Szczególnie dbał o godny pochówek tych zmarłych, którzy nie mieli nikogo bliskiego. Grał też na organach w kościele św. Kamila i na zastępstwach w wielu zabrzańskich kościołach. To on, mimo podeszłego wieku, nadal buduje ruchomą szopkę dla dzieci i stale dba o kościół. Jego pasją jest również uprawianie ogródka, za który otrzymał w jednym z konkursów pierwszą nagrodę. Do dzisiejszego dnia odwiedza chorych w zakładzie i po domach.

Diakonia parafii ewangelickiej została natomiast wyróżniona za działalność charytatywną dla miasta. W Zabrzu rozwój parafii ewangelickiej nastąpił w 1791 roku wraz z wybudowaniem kopalni Królowa Luiza. W 1893 roku pierwszy proboszcz ks. Gustaw Adolph Kuhn podjął się budowy sierocińca i pomieszczeń dla chorych. Mieszkańcom miasta służyły diakonise. W 1934 roku w Zabrzu Biskupicach powstał pierwszy w górnośląskim okręgu przemysłowym szpital ewangelicki. Potrzebujący otrzymywali wsparcie także w trudnych latach powojennych. Ks. senior Alfred Hauptman i jego syn ks. Andrzej nie szczędzili sił, spiesząc z pomocą w kolejnych trudnych okresach, gdy trudno było zdobyć żywność, odzież, sprzęt medyczny i leki. Ks. Andrzej Hauptman był jednym z założycieli stowarzyszenia "Misericordia", znanego z działalności pomocowej. Gdy nagle zmarł w 1998 roku jego działalność przejął ks. Dariusz Dawid, który rozpoczął kolejne dzieła. W 2002 roku, dzięki współpracy z zakonem joannitów, otworzył wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, a w 2003 roku świetlicę socjoterapeutyczną dla dzieci. Parafia ewangelicka była też inicjatorem przyjazdu do Zabrza stowarzyszenia "Wszystkie Kolory Ziemi", dzięki któremu młodzi ludzie z Niemiec w 2004 roku odremontowali łazienki w pogotowiu opiekuńczym w Zabrzu Helence, a rok później, przy współudziale diakonii zabrzańskiej, salę w domu dziecka w Parku Hutniczym. To tylko niektóre z podejmowanych akcji charytatywnych. Nagrodę za wspólny trud odebrał ks. Dariusz Dawid, który podkreślił, że miarą prawdziwego postępu nie jest sukces medialny i ekonomiczny, ale stworzenie takiej przestrzeni do życia, w której nie zabraknie empatii, zrozumienia, życzliwości i aktywności, która uszczęśliwia ludzi.

15 lipca w kościele św. Kamila została odprawiona Msza w intencji mieszkańców Zabrza, którego święty jest patronem od 1996 roku. Następnym wielkim wydarzeniem kamiliańskim będzie planowana na październik dziękczynna pielgrzymka zabrzan do Rzymu w 1. rocznicę pobytu relikwii serca św. Kamila w tym mieście.

Gość Niedzielny - Dodatek Gliwicki, nr 29/792 z 22 lipca 2007r. str. III.


Poświęcenie dzwonów w parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych.

Poświęcenie dzwonów w kościele Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach. Fot. Paweł Jurek Gliwicki Gość NiedzielnyBiskup Jan Wieczorek 9 czerwca poświęcił dzwony w kościele Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach. Czterem odlanym z brązu "bijącym sercom Kościoła" nadano imiona - św. Józef, Boże Miłosierdzie, Matka Boska Uzdrowienie Chorych, a największy, ważący 800 kilogramów, dzwon nazwano Św. Jan Paweł II. - To taka prorocza nazwa, bo wszyscy wierzymy, że Papież Polak już wkrótce zostanie kanonizowany - wyjaśniał ojciec Franciszek, kamilianin, pracujący w tarnogórskiej parafii. W czasie uroczystej Mszy bp Wieczorek podkreślił symboliczne dla każdego kościoła znaczenie dzwonów.

- Dzwon to głos wołający, taki Anioł Pański, wysłaniec, który wchodzi do sumienia człowieka, by wezwać go na spotkanie z Bogiem - mówił ordynariusz gliwicki. Bicia nowych dzwonów parafianie jeszcze nie usłyszeli. Stanie się to być może pod koniec roku, gdy gotowa będzie dzwonnica. Dzwony zostały odlane w ludwisarni w Taciszowie. Ich zakup był możliwy dzięki ofiarom parafian.

Gość Niedzielny - Dodatek Gliwicki, nr 24/787 z dn. 17 czerwca 2007


Wywiad z nowym Prowincjałem Zakonu OO. Kamilianów.

Ojciec Franciszek Bieniek i Ojciec Arkadiusz Nowak - ustępujący i nowy prowincjał Zakonu OO. Kamilianów. Fot. Klaudia Cwołek Gliwicki Gość Niedzielny"Trzeba być wolnym od uprzedzeń" - Rozmowa z ojcem Arkadiuszem Nowakiem nowym prowincjałem, która ukazała się w Gliwickim Gościu Niedzielnym (nr. 24/787 z dn. 17 czerwca 2007).

Wywiad publikujemy dzięki uprzejmości p. Klaudii Cwołek - autorce wywiadu i redaktorce Gliwickiego Gościa Niedzielnego.

więcej...
Stronę wyświetlano razy
od 6 sierpnia 2007 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.