Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Misja na Madagaskarze.

Madagaskar, Kamilianie, ojciec, zakonnik, misja, misjonarz

Misja na Madagaskarze

Ostatnia aktualizacja: 29/12/2008; 14:57.
   


Ojcowie Kamilianie na Madagaskarze - historia.

Generał Zakonu O. Calisto Vendrame w 1978 roku zaproponował Polskiej Prowincji otwarcie placówki misyjnej na Madagaskarze.

21.12.1980 r. - na Madagaskar przyleciała pierwsza dwójka misjonarzy, byli to O. Stefan Szymoniak i O. Zbigniew Musielak. Od początku przyjazdu zostali przyjęci we Fianarantsoa przez Arcybiskupa Gilberta Ramanantoania. Po ukończeniu szkoły językowej w Ambositra, zaangażowali się w pracy duszpasterskiej w diecezji Fianarantsoa. Do Wspolnoty dołączali kolejni polscy misjonarze. Jednakże ich praca trwała tylko przez kilka lat i musieli wrócić do kraju ze względu na zły stan zdrowia i warunki klimatyczne.

Polską wspólnotę we Fianarantsoa "zasilał" również O. Engelbert Gruber (od 1987 do 2002) - Kamilianin Prowincji Austriackiej.Od 1999 roku do Wspolnoty dolacza O. Jerzy Wilk. Poprzez te dwadzieścia piec lat Wspólnota na Madagaskarze doczekała się również pierwszego Kapłana - Malgasza: O. Alberta Rainiherinoro, wyświęconego 14.07.2001.

Czym zajmują się Ojcowie na Madagaskarze?
  • C H R - Centre Hospitalier Régional de FIANARANTSOA, czyli Szpital we Fianarantsoa. Kaplicę szpitalną wybudowano w maju 1986, do tego czasu Msze Sw. byly odprawiane w salach dla chorych. Kapelania szpitala we Fianarantsoa działa prężnie i jest wzorem dla innych tego typu placówek na Madagaskarze. W ramach działalności kapelanii, zostały zorganizowane dwie grupy ludzi świeckich, zaangażowane w pracę duszpasterską i socjalną na terenie szpitala. W prowadzeniu dożywiania, wydawania lekarstw i odzieży dla chorych znajdujących się w szpitalu pomaga nam grupa ludzi, zwana Rodziną Kamilianską, natomiast utrzymaniem kaplicy oraz przygotowaniem liturgii niedzielno - świątecznej zajmuje się grupa liturgiczna Kamilton.
  • Leprozorium - ILENA, wioska trędowatych oddalona od Fianarantsoa około 7 kilometrów, istnieje ponad 100 lat i przez długi czas była pod własnością protestantów Następnie przeszła pod zarząd Państwa, a w 1995 roku Minister Zdrowia Madagaskaru "przekazał" ja Kamilianom. Kamilianie zajmują się duszpasterstwem i działalnością administracyjno - socjalną.
  • Apteka, czyli punkt wydawania leków znajduje się na terenie naszego domu, gdzie dwa razy w tygodniu (wtorek, piątek) wydawane są leki.
  • CMS, Centrum Medyczno - Socjalne dla Pracownikow Misji i ich Rodzin - Przychodnia Zdrowia majaca pod opieka ok. 5 tysiecy ludzi (pracownicy Misji i ich rodziny z miasta Fianarantsoa), ktorego dyr. z ramienia Diecezji jest O. Zbyszek, ktory pelni tez funkcje koordynatora Diecezjalnej Komisji do sraw Zdrowia - CDS.
Funkcje i skład Domu we Fianarantsoa
Ojciec Stefan Szymoniak - przełożony Wspolnoty - odpowiedzialny za kapelanie Szpitala we Fianarantsoa.
Ojciec Zbigniew Musielak - działalność duszpasterska i administracyjno - socjalna w Ilenie oraz koordynator CDS (Diecezjalna Komisja do Spraw Zdrowia) w diecezji Fianarantsoa
Ojciec Jerzy Wilk - odpowiedzialny za kapelanie Szpitala
Ojciec Albert - przebywa na studiach w Rzymie
Ojcowie Stefan i Zbigniew - odpowiedzialni za aptekę w naszym Domu Zakonnym.
Ojcowie Stefan i Jerzy - odpowiedzialni za grupę liturgiczna Kamilton, Rodzinę Kamilianską, Koło Chrześcijańskie Służby Zdrowia - CCS.

Zobacz też: Jubileusz 25-lecia pracy O. Stefana Szymoniaka

Stronę wyświetlano 4412 razy
od 18 lipca 2005 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.