UROCZYSTOŚCI WMUROWANIA
KAMIENIA WĘGIELNEGO

dokończenie ze str. 3

Po tych obrzędach rozpoczyna się dalsza część Mszy św. Chór na przemian z Ludem i naszą parafialną orkiestrą wykonuje pieśni. Po Komunii św. wszyscy śpiewają dziękczynne "Te Deum laudamus". Na zakończenie Mszy św. podziękowanie Księdzu Biskupowi składają rodziny naszej parafii, a po nich słowa wdzięczności pod adresem Księdza Biskupa, wiernych i dobrodziejów naszego kościoła kieruje Budowniczy świątyni - O. Józef Kordek. Na tym kończą się te wzruszające uroczystości. Dla wielu z nas pozostaną one w pamięci na zawsze. Po raz pierwszy bowiem widzieliśmy, piękne i głębokie w swej treści, obrzędy wmurowania kamienia węgielnego, a ponadto dane nam było uczestniczyć w pierwszej Mszy św. odprawionej w murach budującej się świątyni. Żywimy nadzieję, że każde wspomnienie tych chwil, będzie nas zawsze przekonywało o słuszności budowania Domu Bożego, który jest naszym Domem.

Opracowała: REDAKCJA

PODZIĘKOWANIE

Korzystając z okazji pragnę z całego serca podziękować wszystkim naszym Parafianom za udział w uroczystościach wmurowania kamienia węgielnego. Koncelebransom i całemu Duchowieństwu dziękuję za obecność i sprawowanie Najświętszej Ofiary w murach nowej świątyni Budowniczym nowego kościoła: O. Józefowi Kordkowi i Br, Franciszkowi Reinholz, dziękuję za trud włożony w prowadzenie budowy i przygotowanie kościoła do uroczystości Panom inżynierom, architektom i inspektorom nadzoru, którzy pracują lub pracowali przy budowie kościoła dziękuję za troskę o techniczne prowadzenie tej ogromnej inwestycji O. Prowincjałowi, naszym kamiliańskim parafiom i Dekanatowi Toszeckiemu dziękuję za wsparcie finansowe naszej budowy. Inkasentom zbierającym ofiary na kościół dziękuję za poświęcenie dla wspólnego dobra, jaką jest nasza świątynia.

Szczególne słowa wdzięczności kieruję pod adresem licznie przybyłych na nasze uroczystości pocztów sztandarowych: Żywego Różańca, Straży Honorowej NSPJ, kolejarzy, górników i delegacji NSZZ "Solidarność" z Tarnowskich Gór. Z całego serca dziękuję naszej parafialnej orkiestrze i chórowi kościelnemu im. Św. Cecyli Z Bytomia - Suchej Góry, którzy swą grą i śpiewem uświetnili nasze uroczystości Dziękuję również tym Parafianom, którzy odpowiedzieli na nasz apel i ofiarnie pracowali na placu budowy przy sprzątaniu kośdoła oraz pilnowali go całą noc. Prawdziwe słowa wdzięczności kieruję pod adresem firmy, która oświetliła i nagłośniła nasz kościół w czasie Mszy św. Ponadto Jestem wdzięczny naszym Dobrodziejom, którzy ufundowali obraz M. B. Uzdrowienie Chorych i ramy do niego, ponadto ornaty, alby i kielich mszalny. Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 10 dziękuję za wypożyczenie krzeseł. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania i przygotowania naszych uroczystości składam serdeczne "Bóg zapłać".

O. Proboszcz

TEKST AKTU WMUROWANIA KAMIENIA WĘGIELNEGO

W dniu dzisiejszym 15 listopada 1998 roku, w trzydziestą trzecią Niedzielę Zwykłą, jesteśmy świadkami wmurowania kamienia węgielnego pod nową świątynię ku czci Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach, przy ul. Różanej. Jest to wydarzenie dla tutejszej parafii ważne i doniosłe. Dzieje się to w czasie, kiedy Głową Kościoła Powszechnego jest Papież -Polak, Jan Paweł II. Prymasem Polski jest Józef Kardynał Glemp. Diecezją Gliwicką kieruje Ks. Biskup Jan Wieczorek wspierany przez Ks. Biskupa Pomocniczego Gerarda Kusza. Dziekanem Dekanatu Tarnowskie Góry - Centrum jest Ks. Zygmunt Trocha. Proboszczem Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Kamila, na terenie której znajduje się nowa świątynia jest O. Wojciech Węglicki OSCam.. Budowniczymi kościoła są: O. Józef Kordek i Br. Franciszek Reinholz. Współpracownikami proboszcza są Ojcowie: Jacek Mond i Mariusz Wardęga oraz brat zakonny Zbigniew Antolik. Generałem Zakonu OO. Kamilianów jest O. Angelo Brusco, a Przełożonym Prowincji Polskiej O. Ernest Szleger OSCam.

Ksiądz Biskup podpisuje Akt wmurowania kamienia węgielnego

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych obecnego wieku na terenie Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Kamila w Tarnowskich Górach wybudowano pięciotysięczne osiedle "Osada Jana". W związku z dużym napływem ludności i dalszą perspektywą rozbudowy osiedla powstała konieczność wybudowania nowego kościoła. Istniejący kościół parafialny (dawna kaplica przyszpitalna) okazał się za mały, aby pomieścić nowych Parafian. Chcąc zaradzić tym trudnościom wprowadzono, osiem Mszy św. w niedzielę, ale to i tak nie rozwiązało problemu. Większość Parafian uczestniczących w niedzielnej Mszy św. zmuszona była stać na dworze. Sytuacja ta ciągnęła się prawie 15 lat. Były to czasy panowania systemu komunistycznego, całkowicie wrogiego Kościołowi. Trudno było uzyskać zgodę na budowę kościoła i zespołu sakralnego. Dopiero w 1983 roku została załatwiona sprawa lokalizacji kościoła i przystąpiono do prac projektowych. Dnia 14 października 1984 roku rozpoczęto prace budowlane od wykonania ogrodzenia i zagospodarowania placu budowy. W dniu 25 listopada 1985 roku Ks. Biskup Janusz Zimniak - Sufragan archidiecezji katowickiej dokonał poświęcenia placu pod budowę nowego kościoła. Po wykonaniu i zatwierdzeniu planów architektonicznych dnia 15 kwietnia 1986 roku rozpoczęto budowę najpierw kompleksu katechetycznego i klasztoru, ponieważ zmienione zostały plany architektury kościoła. Dopiero 5 kwietnia 1989r. rozpoczęły się prace przy budowie nowego kościoła. Plany budowy kościoła i całego kompleksu sakralnego opracowali: mgr inż. Karol Gerlotka i mgr inż. Kazimierz Poniatowski. Kierownikiem budowy jest obecnie mgr inż. Norbert Rudek.

ciąg dalszy na str. 7
Dalej

Poprzednia stronaPowrót do menuNastępna strona