Logo Głosu św. JanaGŁOS nr 6

ŚW. JANA CHRZCICIELA


MIESIĘCZNIK PARAFIALNY (maj 1996)

Wersja On-Line


"Historia naszej Parafii" - dokumenty źródłowe opracowuje O. W. Węglicki OSCam.; Nasz reporter z wizytą w Parafialnym Zespole Charytatywnym; Zespół Redakcyjny pracuje... - czyli coś nie coś o naszej Redakcji oraz dla dzieci opowiadanie pt.: "Kuszenie Pana Jezusa"

HISTORIA NASZEJ PARAFII

- Odcinek 5 -

Cała inwestycja kosztowała 297.335 marek i 74 feningi, z czego 181 tys. było darem ludzi dobrej woli, a pozostałą sumę zdobyto przez pożyczki zaczerpnięte u ks. Kubotha w wysokości 30 tys. marek, i u ks. prob. Kokotta w wysokości 15 tys. marek oraz w Śląskiej Ubezpieczalni Handlowej, gdzie pożyczono sumę 60 tys. marek na niskiej stopie procentowej.

Wraz z oddaniem do użytku nowego Zakładu dla Alkoholików w Tarnowskich Górach, Kamilianie na dobre rozpoczęli swoją działalność na Górnym Śląsku. Natomiast w dniu 31 maja 1908 r. O Generał Franciszek Vido erygował (włączył, przyłączył) klasztor w Tarnowskich Górach do Prowincji Niemieckiej.

Działalność Zakładu św. Jana Chrzciciela.

Pierwsi Kamilianie wraz z grupą 14 chorych wprowadzili się do nowego Zakładu w Tarnowskich Górach już 31 maja 1907 r., rozpoczynając tym samym działalność lecznicy, która trwała nieprzerwanie do wybuchu I wojny światowej.

Przystąpienie Niemiec do wojny spowodowało powszechną mobilizację w kraju i tym samym powołano do wojska wszystkich mężczyzn znajdujących się w wieku poborowym, także pensjonariuszy Zakładu św. Jana Chrzciciela, którzy zostali wcieleni w większości do pruskiej armii. W lecznicy zostało zaledwie 20 chorych uznanych za niezdolnych do służby wojskowej. Pomieszczenia zakładu opustoszały i dlatego Kamilianie wystąpili z propozycją, aby starosta powiatowy w Tarnowskich Górach oddał szpital dla alkoholików na cele wojskowe.

ciąg dalszy na str.2
Dalej

KUPUJĄC
"GŁOS ŚW. JANA CHRZCICIELA"
WSPIERASZ PARAFIALNE DZIEŁO DOŻYWIANIA BIEDNYCH DZIECI!


Powrót do menuNastępna strona