HISTORIA NASZEJ PARAFII

- Odcinek 53 -

W dniach od 11 do 18 marca 1973r. w naszej parafii przeprowadzone zostały rekolekcje wielkopostne. W tym roku czas wielkopostnych ćwiczeń duchowych poprowadził O. Klaudiusz Sikora, Franciszkanin z Kłodzka. Parafianie licznie uczęszczali na nauki ogólne i stanowe. W sobotę O. Misjonarz odwiedził naszych chorych Parafian.

Równie pięknie nasza parafia przygotowała się w tym roku do obchodu Świąt Wielkanocnych. Obok licznych i pięknych uroczystości związanych z tymi Świętami, na szczególną uwagę zasługiwał wygląd Bożego Grobu.. Stał on po stronie ołtarza Matki Bożej. W środku widoczne były kontury Bazyliki Św. Piotra w Rzymie. Tam też znajdowało się miejsce na Monstrancję. W tle postawiono duży drewniany krzyż, a jego ramiona podtrzymywały dwie plansze z napisem "Bramy piekielne, nie przemogą go". Wokół było bardzo dużo kwiatów, a stojący w środku anioł, trzymał w dłoniach białe prześcieradła po Zmartwychwstałym Panie.

W tym roku Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej nasza parafia obchodziła dnia 6 maja. Przy czym do Ołtarza Pańskiego przystąpiły dzieci z dwóch Szkół Podstawowych nr 4 i 10 oraz dzieci do tzw. "Wczesnej Komunii Świętej". W pięknej uroczystości dzieci wystąpiły w jednakowych strojach, na których wyszyty był symbol "IHS". Dla wielu z nich uroczystość Pierwszej Komunii Świętej stała się niezapomnianym przeżyciem wiary. Dzieci wzięły również udział w nabożeństwie popołudniowym, po którym na stopniach kościoła zrobiono im okolicznościowe i pamiątkowe zdjęcia.

15 lipca 1973r. nasza parafia i cały Zakon obchodził Uroczystość Odpustową ku czci św. Kamila de Lellis - Patrona Chorych. Suma Odpustowa została odprawiona o godz. 12.00, której przewodniczył Ks. Zajda ze Zgromadzenia Księży Salwatorianów, w asyście diakona Jana Freja i kleryka z sąsiedniej parafii. Nieszpory Odpustowe o godz. 16.00 odprawił Ks. Pasek, proboszcz parafii św. Ap. Piotra i Pawła w asyście O. Władysława Tarasa i diakona Freja. W czasie sumy, jak i na Nieszporach było dużo księży z sąsiednich parafii. Również i wierni bardzo licznie przybyli na uroczystości ku czci św. Kamila.

1 lipca 1973r. z naszej parafii wyruszyła Ślubowana Piesza Pielgrzymka do Piekar Śl. Pątnicy w Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej wzięli udział w Drodze Krzyżowej na Kalwarii, Mszy św. w Bazylice Piekarskiej i po Nieszporach o godz. 15.00 udali się w drogę powrotną do Tarnowskich Gór. Wracających pielgrzymów z radością powitali nasi duszpasterze na czele z O. proboszczem Pawłem Bendkowskim.

W okresie od maja do sierpnia 1973r. trwały prace przy malowaniu kościoła. Ostatnie malowanie było ponad 10 lat temu. Najtrudniej było ze zbudowaniem rusztowań. W czasie malowania sufit i ściany zostały wybielone, wszelkie obrazy i ornamentyka zostały zamalowane. Pozostały jedynie trzy freski ścienne przedstawiające: Ostatnią Wieczerzę, Golgotę i Zmartwychwstanie. Na szczycie łuku został tylko Chrystus Król. Wyeksponowano natomiast cegły wewnątrz świątyni dla podkreślenia neogotyku.

ciąg dalszy na str. 3
Dalej

SERCE DLA MARYI

Poranek 19 listopada 2000r. niczym się nie różnił, od wielu jesiennych dni. Było dość chłodno i pochmurno. Na niebie wisiały ciężkie, deszczowe chmury, choć nie padało. Na dworze było chłodno, ale w naszej świątyni wypełniającej się już od godz. 10.00 wiernymi, nikt nie myślał o zimnie. Wszystkim zgromadzonym było wręcz gorąco. I to nie z powodu tłoku i ciasnoty w kościele, ale na wieść o rozpoczynających się za chwilę niecodziennych uroczystościach. Ciepło i miłość ogarnęły serca naszych wiernych.

Na 10 minut przed rozpoczęciem Eucharystii, O. proboszcz Wojciech Węglicki w towarzystwie O. Prowincjała Ernesta Szlegera, Dziekana Dekanatu Tarnowskie Góry - Centrum Ks. Prałata Zygmunta Trochy oraz zgromadzonego duchowieństwa zakonnego powitał w drzwiach naszego kościoła Jego Ekscelencję Ks. Bp Jana Kopca - Wikariusza Generalnego Diecezji Opolskiej, który przybył na uroczystości. W chwilę później chór z parafii św. Michała Archanioła z Bytomia zaintonował pieśń "Modlitwa Kapłana", którą rozpoczęła się Msza św. pontyfikalna ku czci Matki Bożej Uzdrowienie Chorych z okazji 90-Lecia Obecności Jej Cudownego Obrazu w naszym kościele.

Na początku Eucharystii Księdza Biskupa powitały delegacje: dzieci, młodzieży, Rady Parafialnej i Służby Zdrowia. Następnie przemówił O. proboszcz nawiązując do szczególnego charakteru uroczystości odpustowych. Po Liturgii Słowa, którą przygotowali Nowicjusze Zakonu OO. Kamilianów, uroczyście odczytano tekst Ewangelii z Ewangeliarza. Następnie Ksiądz Biskup Jan skierował do wiernych Słowo Boże. Dostojny Gość w homilii podjął się rozważania tajemnicy cierpienia. Wskazał, że jest ona mocno zakorzeniona w egzystencji ludzkiej. Z niej też wypływa dla nas nauka krzyża, która dotyka każdego człowieka. Biskup Jan mówił: ...To miejsce, w którym króluje Maryja Uzdrowienie Chorych, jest miejscem nas wszystkich. Tu może przyjść każdy: i chory i zdrowy, i silny i słaby, i młody i stary... To miejsce gdzie styka się uzdrowienie z cierpieniem, musi być docenione, nawiedzane i wypełnione modlitwą...

ciąg dalszy na str. 3
Dalej

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona