ALICJA

Gdy latem tego roku poznaliśmy Alicję i jej rodzinę, nie przypuszczałam, że to spotkanie wywrze tak duże wrażenie na nas i na naszych dzieciach.

Alicja jest trzyletnią dziewczynką o blond włosach i ciepłym uśmiechu. Jest dzieckiem niepełnosprawnym. Nasze rodziny spędziły razem dwa tygodnie w pięknym popaulińskim klasztorze w Mochowie. Te dwa tygodnie wystarczyły, by nasze młodsze pociechy pokochały gorąco Alicję. Ale ja o tej miłości dowiedziałam się dopiero po powrocie do domu.

Nasze dziewczynki (8 i 6 lat) zaczęły wspominać pobyt na rekolekcjach, a w tych wspomnieniach co chwilę pojawiała się ich pupilka: "A Alicja zrobiła to, a Alicja zrobiła tamto..." Głośno marzyły o spotkaniu z nią, snuły plany, jak to spotkanie będzie wyglądało.

Któregoś dnia niespodziewanie Gosia zapytała: "A wiesz kim chciałabym być najbardziej?" - "Mamą Alicji". Zaniemówiłam. Bo przecież to chyba niełatwo być mamą chorego dziecka. I my, dorośli, raczej jesteśmy skłonni bardziej współczuć tym rodzicom, niż im zazdrościć. Sześcioletnie dziecko spojrzało jednak na tę rzeczywistość inaczej. Przypomniały mi się słowa Ewangelii: "Jeżeli nie staniecie się jako dzieci..." Może to Gosia ma właśnie rację. Ona dostrzegła wrażliwość, ufność, życzliwość Alicji; to wszystko co cenniejsze od fizycznej sprawności, zdrowia i największego nawet talentu.

Nina Niemiec


- Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski -


Miejscowość Licheń położona jest 10 km na północ od Konina. Teren sanktuarium jest rozległy i położony na wzgórzu. Stanowią go place do nabożeństw, aleje drogi krzyżowej, dróżki różańcowe, ołtarze polowe, kapliczki, pomniki, figury świętych oraz zaciszne zakątki. Jest stary drewniny kościół M.B. Częstochowskiej z 1728 roku z kaplicą Świętego Krzyża. W centrum znajduje się kościół św. Doroty z Cudownym Obrazem Matki Najświętszej.

Legenda głosi, że nazwa Licheń pochodzi od słowiańskiego "Licho" - księcia ciemności - szatana, którego niegdyś czczono na tym wzgórzu. Objawienia Matki Bożej oraz początek kultu Cudownego Obrazu Najświętszej Maryi Panny w Licheniu to rok 1850. Maryja ukazała się dwóm mężczyznom: żołnierzowi polskiemu, rannemu pod Lipskiem w kampanii napoleońskiej i pasterzowi zamieszkałemu w leśnym pustkowiu.

Żołnierz w podziękowaniu za odzyskane zdrowie, wracając z pielgrzymki do Częstochowy natrafił w przydrożnej kapliczce na obraz Matki Bożej z Białym Orłem na piersiach, który łudząco przypominał postać Matki Bożej w czasie swego widzenia na pobojowisku. Otrzymał Obraz w darze i czcił Matkę Bożą przez wiele lat w domu. W czasie ciężkiej choroby, po usłyszeniu polecenia, zawiesił obraz w kapliczce na drzewie w grąblińskiej puszczy. W pobliżu pracował pasterz, człowiek pobożny i przykładny, któremu Matka Boska kilkakrotnie się objawiała, nawołując do modlitwy i pokuty. Cudowny obraz stał się słynny w całej okolicy. Po oficjalnym uznaniu cudowności obrazu przez Komisję Biskupią, przeniesiono go w 1582 roku do kościoła w Licheniu. Nazwę "Bolesnej Królowej Polski" w Cudownym wizerunku Maryi przyjęto ze względu na jej zbolałą twarz, zatroskaną grzechami narodu polskiego.

Sanktuarium w Licheniu przechodziło różne dzieje. Szczególnie tragiczne w okresie II wojny światowej, gdy zostało doszczętnie zniszczone. Jedynie zdołano uratować Cudowny Obraz M.B. Po wojnie w 1949 r. Sanktuarium obejmuje Zgromadzenie Księży Marianów. W roku 1967 obraz otrzymuje koronę papieską. Otwiera się nowy rozdział w historii Sanktuarium. Ks. Kustorz tak pisze o Sanktuarium - "Licheń nie jest miejsce turystycznym. Nie ma tu zabytków historycznych, wspaniałej architektury ani dzieł sztuki. Licheń to miejsce święte, to dzisiejszy Nazaret, gdzie mieszka, jest i czeka Dobra Matka na wszystkie swoje dzieci".

Główne uroczystości:
Odpust św. Doroty - 6 lutego
Główny odpust - 14 i 15 sierpnia rocznica objawień i koronacji.

Noclegi
do otrzymania w licheńskim klasztorze. Przyjazdy większych pielgrzymek należy uzgadniać wcześniej.

Warte zwiedzenia po drodze:
Kalisz - kompleksy kościelno-klasztorne w jednym z najstarszych miast polskich.
Ląd - zespół opactwa pocysterskiego z XII w.

Dojazd indywidualny z Tarnowskich Gór
PKP: Tarnowskie Góry - Konin, dalej PKS: Konin - Licheń.

Trasa samochodowa:
Tarnowskie Góry - Kluczbork - Kalisz - Konin - Licheń - w obie strony około 600 km.

Felicjan Rybicki

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona