HISTORIA NASZEJ PARAFII
Odcinek - 59 - c.d.
Udekorowane domy i ustawione ołtarze przyczyniły się znacznie do uświetnienia uroczystości. Podobnie i liczny udział wiernych w procesji dał wyraz szacunku oraz czci wobec Chrystusa Eucharystycznego.
W dniu 19 czerwca 1977r. nasza parafia obchodziła doroczny odpust ku czci św. Jana Chrzciciela. O godz. 10.30 odprawiona została suma odpustowa za parafian. Po Mszy św. odbyła się procesja teoforyczna z Najśw. Sakramentem dookoła kościoła. Dzieci w bieli ze świecami w ręku oraz te, które sypały kwiaty, dodawały uroku i piękna procesji. Po południu o godz. 15.00 odprawione zostały Nieszpory Odpustowe ku czci św. Jana Chrzciciela.
W pierwszą niedzielę lipca tradycyjnie już wyrusza z naszej parafii Ślubowana Pielgrzymka do Piekar Śl. W tym roku 3 lipca o godz. 6.00 po Mszy św. dość liczna grupa pielgrzymów udała się w drogę do Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej. O godz. 9.30 nastąpiło powitanie naszej parafialnej pielgrzymki na Rajskim Placu, a godz. 10.00 odprawiona została Droga Krzyżowa na Kalwarii. W samo południe w Bazylice Piekarskiej odprawiona została Msza św. w intencji naszej parafii, a o godz. 14.00 nasi pątnicy wspólnie odmówili sobie różaniec wędrując po różańcowych stacjach na Kalwarii. Uroczystymi Nieszporami Maryjnymi o godz. 15.00 zakończył się pobyt naszej pielgrzymki w Piekarach Śl. Około godz. 18.00 powitaliśmy naszych pątników w progach parafialnej świątyni.
Przed Odpustem parafialnym ku czci św. Kamila - Patrona Chorych w naszej parafii zorganizowany został Dzień Chorych. Z tej okazji w dniu 14 lipca 1977r. o godz. 16.00 w naszym kościele parafialnym odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji chorych. Na zakończenie Eucharystii chorzy i starsi otrzymali skromne upominki. Jednocześnie tym chorym, którzy ze względu na swój stan zdrowia, nie mogli uczestniczyć we Mszy św. zaniesiono Komunię Świętą i Boże błogosławieństwo do domu.
Główne uroczystości odpustowe ku czci św. Kamila de Lellis Patrona Parafii, Zakonu i Chorych obchodzone były w niedzielę 17 lipca 1977r. O godz. 12.00 odprawiona została uroczysta suma odpustowa, na którą zjechali się zaproszeni księża z okolicznych, tarnogórskich parafii. Na zakończenie Mszy św. wyruszyła barwna procesja dookoła kościoła, w której szły poczty sztandarowe, dzieci pierwszokomunijne, Służba Liturgiczna Ołtarza, Duchowieństwo i wierny Lud Boży. Po południu o godz. 15.45 odprawione zostały Nieszpory Odpustowe, po których uczczono relikwie św. Kamila.
Ciąg dalszy w następnym numerze "Głosu św. Jana
Chrzciciela"
Opracował: O. Wojciech Węglicki OSCam.
|
|
Była cicha i piękna jak wiosna...
Rozważanie c.d.
I wreszcie na samym końcu, kiedy dziękujemy Ci za dar modlitwy różańcowej, pokój w sercach ludzkich i między narodami, kończymy litanijną pieśń umiłowanym ojczystym tytułem wołając: ...Królowo Polski, módl się za nami.... W ten sposób szczególnie prosimy Cię, abyś była Opiekunką naszej polskiej, ojczystej ziemi, byś czuwała nad narodem, który kocha Cię od wieków i pozostaje Tobie zawsze wierny. Prosimy Cię, abyś swoim wstawiennictwem wypraszała nam u Boga taką wiarę, jaką mieli nasi przodkowie, taką nadzieję, jaka pozwoliła przetrwać nieszczęścia i cierpienia wielu pokoleniom, żyjącym przed nami oraz taką miłość, jaką żyli i jakiej nauczyli nas nasi rodzice. Prosimy Cię, abyś była Wiosną naszego życia i Jutrzenką zbawienia.
Tobie więc śpiewamy nutą prostą i szczerą: ...O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko naszą, Pocieszycielko
nasza...
O. Wojciech Węglicki
OSCam.
Na szlakach Peregrynacji
W miesiącu maju, tak szczególnie poświęconym Matce Bożej, naszą uwagę kierujemy na trwającą już ponad rok w naszej parafii Peregrynację Jej Cudownego Tarnogórskiego Wizerunku. Do tej pory wędrująca Matka Boża Uzdrowienie Chorych nawiedziła ponad 350 rodzin. Wszędzie jest witana z wielką wiarą, wzruszeniem i miłością. Według naszych szacunków otwarcie domów i serc wiernych przed Maryją jest większe niż zimowa wizyta duszpasterska. Maryja do tej pory odwiedziła około 90% rodzin. Jest to o 10% więcej niż w czasie "Kolędy".
Pięknym zjawiskiem jest nadal utrzymywana tradycja bukietu czerwonych róż wędrującego razem z Obrazem. Cieszy fakt, że podczas przyjmowania Obrazu w domach są nie tylko domownicy, ale również ich krewni, najbliższa rodzina, znajomi i sąsiedzi.
Dotychczas porządek Peregrynacji jest wzorowo zachowany. Wierni pilnują spokojnej wędrówki Obrazu. Zawiadamiają na czas kapłanów i kolejne rodziny, które przyjmują Obraz. Obecnie wędrujący Obraz Matki Bożej Uzdrowienie Chorych znajduje się na ul. Zacisznej - domki jednorodzinne.
Jedynie nad czym musimy jeszcze popracować, to nasza liczna, całymi rodzinami i znajomymi, obecność na Mszach św. peregrynacyjnych, odprawianych w każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 18.00. W duchu wdzięczności bierzmy również udział w procesji dziękczynnej dookoła ołtarza. Ponadto zachęcamy do brania udziału wszystkich mieszkańców w procesji przenoszenia Obrazu z ulicy na ulicę lub z bloku do bloku. Nie bójmy się godnie towarzyszyć Maryi w Jej wędrówce po rodzinach naszej parafii.
Opracował: O. Wojciech Węglicki
|