Nasi Parafianie na Górze Św. Anny

Jak co roku grupa pielgrzymów z naszej parafii wyruszyła ze swoim przewodnikiem Panem Alfredem Płaszczymąką na Górę Św. Anny, aby od czwartku 13 września, na Kalwaryjskiej drodze Chrystusa przez modlitwy i śpiewy dziękować za wszelkie łaski i prosić o dalsze błogosławieństwo Boże dla parafii, bliskich, samotnych, chorych i dla tych wszystkich, którzy nas o modlitwę prosili.

Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego z obchodami kalwaryjskimi zaliczana jest do Odpustów Wielkich i gromadzi każdego roku najwięcej pielgrzymów. Przez cztery dni Sanktuarium Św. Anny Samotrzeciej rozbrzmiewa jedną wielką modlitwą i pieśnią pielgrzymów Ziemi Śląskiej, bo od Św. Anny, która trzyma na swoich ramionach Jezusa i Maryję, całe pokolenia uczyły się i nadal uczą modlitwy. Ta oaza ciszy i spokoju jest miejscem, które szczególnie jednoczy pątniczą wspólnotę w modlitwie na Stacjach Męki Pańskiej, Drodze Krzyżowej i Stacjach Dróżek NMP. Każdego dnia na Kalwarii pielgrzymi rozważają mękę i śmierć naszego Zbawiciela.

Główne uroczystości na Górze Św. Anny tradycyjnie już przypadają na Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym dniu o godz. 7.15 z Bazyliki Św. Anny wyruszyła procesja do Groty Lourdzkiej, skąd po Mszy św. niezliczona rzesza pielgrzymów w modlitewnym skupieniu

wyruszyła na wielokilometrową Kalwarię, by rozważać mękę i śmierć Jezusa Chrystusa i przeżywaną boleść Maryi Niepokalanej oraz wysłuchać kazań związanych w tym roku z VI i IX przykazaniem.

Wieczorem w Grocie Lourdzkiej odbyło się tradycyjne już "nabożeństwo ze świecami". Tegoroczny nastrój tego nabożeństwa był szczególny, bo wszyscy byliśmy poruszeni tragedią w Stanach Zjednoczonych. W modlitwie o pokój na świecie i w intencji ofiar tego terrorystycznego zamachu przewodniczył Abp Opolski Alfons Nossol i Bp. Gliwicki Jan Wieczorek. W swojej homilii Bp Nossol apelował o budowanie cywilizacji miłości, której najdoskonalszym wzorem jest kalwaryjska droga Jezusa Chrystusa.

Niedziela - ostatni dzień pielgrzymki - przywitała nas deszczem, ale nie zniechęcił on pątników. Po "Godzinkach do Św. Anny" o 6.30 spod Trzech Krzyży już po raz czwarty wyruszyliśmy na Stacje Dróżek NMP, by przez Drogę Krzyżową i Stacje Męki Pańskiej po kilku godzinach rozważań, modlitw i śpiewów zapełnić szczelnie teren Groty Lourdzkiej i wokół niej na Sumie Pontyfikalnej, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Gerard Kusz.

Trudy tego czterodniowego pielgrzymowania ofiarowaliśmy Temu, który z miłości do nas "... poświęcił samego siebie, aż do śmierci krzyżowej". Wzruszeń dostarczyło nam również serdeczne i ciepłe powitanie w naszym kościele przez O. Mariusza Wardęgę podczas nabożeństwa Nieszporów. Dziękowaliśmy Jezusowi za wszelkie łaski i opiekę podczas pielgrzymki, a wielu z nas prosiło i o to, by za rok znów móc pielgrzymować na Górę Św. Anny.

L.W.

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona