Obchody 60 Rocznicy Powstania Parafii
(1942-2002)
Powoli zbliżamy się do pięknych uroczystości, które nasza parafia przeżywać będzie w przyszłym tj. 2002 roku. Niebawem czeka nas świętowanie Jubileuszu 60-Lecia powstania parafii OO. Kamilianów w Tarnowskich Górach. Pierwszą zapowiedzią tych uroczystości jest pamiątkowy, bogato ilustrowany, kalendarz na rok 2002. Głównym celem jego wydania było pokazanie naszym wiernym piękna świątyni parafialnej, zwłaszcza jej wnętrza oraz tych miejsc znajdujących się na naszym terenie, które słyną z kultu i czci wiernych.
Kalendarz pokazuje przede wszystkim wystrój wewnętrzny naszego parafialnego kościoła. Zamieszczone są w nim zdjęcia ołtarza głównego ku czci św. Jana Chrzciciela oraz ołtarzy bocznych ku czci Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, Świętego Kamila de Lellis i Serca Bożego. Następnie kalendarz prowadzi nas do miejsc kultu i czci. Są nimi przede wszystkim: Grota Lourdzka w Parku OO. Kamilianów, Krzyż Misyjny z Figurą Chrystusa Ukrzyżowanego, odnowiony po niedawnej profanacji, dalej cmentarz zakonny również w Parku, gdzie spoczywają kapłani i bracia, którzy pracowali w naszej parafii oraz na budowę nowego kościoła, gdzie wznoszona jest wielka i monumentalna świątynia ku czci Matki Bożej Uzdrowienie Chorych.
Na szczególną jednak uwagę zasługują zdjęcia pojedynczych figur i obrazów. Niezwykle piękne jest zdjęcie przedstawiające w całości Łaskami Słynący Obraz Matki Bożej Uzdrowienie Chorych z 1910r. Wizerunek ten otaczany jest wielką czcią u wiernych, którzy co środę o godz. 18.00 gromadzą się przy nim na Nieustającej Nowennie. Równie piękne jest zdjęcie odkrytej niedawno wśród staroci zakonnych, dziś już odrestaurowanej, figury - Relikwiarza Świętego Kamila z początków XIX w. Późnobarokowa rzeźba przedstawia św. Kamila kapłana, podczas sprawowania Najświętszej Eucharystii. Prawdopodobnie figura przyszła na Śląsk wraz z niemieckimi kamilianami na początku XX w. Ze względu na swoją wartość nie była ona publicznie pokazywana jednak wiele wskazuje na to, że miała stanąć w głównym ołtarzu kościoła. Podstawa figury idealnie pasuje do podestu znajdującego się nad tabernakulum. Autentyczne relikwie Świętego Kamila umieszczone w złotej szkatule, w sercu figury, opatrzone są pieczęcią kardynalską pochodzącą z czasów papieża Leona XIII (1878-1903). Po renowacji figura pokryta została 14 karatowym złotem i srebrem.
Piękne jest również zdjęcie figury Matki Bożej Niepokalanej, stojącej przed wjazdem do Klasztoru OO. Kamilianów.
Dodatkowo kalendarz wzbogacony jest o krótką historię powstania naszej parafii i zawiera listę wszystkich proboszczów.
Mamy nadzieję, że nasz jubileuszowy kalendarz trafi do wszystkich domów i rodzin naszej parafii, że stanie się on nie tylko ozdobą i pamiątką ofiarowaną komuś bliskiemu, ale nade wszystko będzie świadectwem historii i dziedzictwa naszej wiary. Wierzymy również, że dotrze i do tych, co opuścili naszą parafię i wyjechali daleko w świat.
Profesjonalnie wydany kalendarz, ukazał się w nakładzie 2000 egzemplarzy. Cieszy się on dużym zainteresowaniem. Już pierwszego dnia bowiem rozszedł się w ilości 700 sztuk. Rozprowadzany jest przede wszystkim na terenie naszej parafii. Wśród nabywających nasz kalendarz znaleźli się nie tylko Parafianie, ale również wierni z innych tarnogórskich parafii. Kalendarz rozchodzi się również wśród czcicieli Matki Bożej Uzdrowienie Chorych i jest wysyłany do wszystkich Członków Bractwa mieszkających poza Tarnowskimi Górami. Kilkanaście egzemplarzy zostało wysłanych do Niemiec. To nas cieszy i satysfakcjonuje.
|
|
Korzystając z okazji pragnę gorąco podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania naszego Jubileuszowego Kalendarza. Wyrażam moją wdzięczność sponsorom, indywidualnym ofiarodawcom oraz autorowi zdjęć do kalendarza P. Szymonowi Polańskiemu, Firmie Studio Grafiki Reklamowej z Pyskowic i Firmie Drukarskiej EPIGRAF z Gliwic. Wszystkim dziękuję za wszystko.
O. Wojciech Węglicki proboszcz
SPONSORZY
KALENDARZA
Apteka Św. Kamila
Apteka Pod Lwem
Bank Spółdzielczy w Tarnowskich Górach
Cukiernictwo D.F. Skowrońscy
Cukiernictwo Józef Zdebik
Bazaltex
Jaskóła s.c.
Orzeł
Relax
|