- dziś z O. Antonim Zabawskim -

Dziś naszym rozmówcą jest O. Antoni Zabawski - Redemptorysta z Gliwic, który w naszej parafii głosił rekolekcje wielkopostne dla dzieci i dorosłych.

Joanna:
Na początku naszej rozmowy proszę, aby powiedział Ojciec kilka słów o sobie.

O. Antoni ZabawskiO. Antoni:
Z chęcią. Pochodzę z Tarnowa. Jestem Zakonnikiem ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptorysta) i pracuję jako misjonarz. Przyjechałem z Gliwic.
Jako misjonarz głoszę misje i rekolekcje w kraju.

Joanna:
Jak to się stało że poszedł Ojciec za głosem Bożego Powołania?

O. Antoni:
Od dziecka myślałem o tym, żeby zostać księdzem. Pamiętam takie zdarzenie. Miałem 5 lat. Ciocia pytała się mnie kim chciałbym zostać, kiedy dorosnę. Ja długo się nie zastanawiając powiedziałem, że moim marzeniem jest zostać księdzem.
Po skończonej podstawówce mówiono mi żebym poszedł do zawodówki. Jednak ja wybrałem Liceum Ogólnokształcące, ponieważ była to najbliższa i najszybsza droga do matury. Zależało mi na szybkim zdaniu matury i szybkim wstąpieniu do seminarium. I właśnie w tym kontekście poszedłem do liceum. Zaraz po zdaniu matury wstąpiłem do seminarium.

Joanna:
Dlaczego właśnie wstąpił Ojciec do Zgromadzenia Ojców Redemptorystów?

O. Antoni:
Na wstąpienie do Zgromadzenia Ojców Redemptorystów złożyły się dwie przyczyny: Pierwsza to fakt że Zakon ten jest w Tuchowie, a tam chodziłem do liceum i tam właśnie miałem kontakty z redemptorystami. Kontakt ten polegał na tym, że dwa razy w tygodniu chodziłem z kolegą do księdza, który uczył nas łaciny. Zakon ten poznałem jako chłopak i on okazał się najbliższy. Drugą przyczyną był fakt iż chciałem poświęcić się Chrystusowi "na całego". Dlatego też myślałem o zakonie.

Joanna:
Czym zajmuje się Zgromadzenie Ojców Redemptorystów?

O. Antoni:
Charyzmatem redemptorystów jest głoszenie Ewangelii zwłaszcza duchowo opuszczonym i ubogim poprzez misje i rekolekcje. Ich założyciel, św. Alfons Maria Liguori, Doktor Kościoła, stworzył w XVIII w. oryginalny nurt duchowości chrześcijańskiej, m.in. podkreślający prawdę o powszechnym zbawieniu wszystkich ludzi.
Święty Alfons Maria Liguori urodził się w 1696 r. w Marianella k. Neapolu w bogatej szlacheckiej rodzinie. Po ukończeniu studiów prawniczych rozpoczął praktykę adwokacką. Zrezygnował z niej jednak i wstąpił do seminarium duchownego. W 1732 r. wraz z kilkoma współpracownikami założył Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela, którego celem była praca duszpasterska wśród ludzi najbardziej zaniedbanych religijnie. Nasi Ojcowie oprócz głoszenia rekolekcji i misji prowadzą też parafie, pracują jako proboszczowie, kapelani, prowadzą też misje zagraniczne (Ameryka Południowa, Brazylia, Argentyna, Boliwia). Wielu Ojców pracuje za wschodnią granicą. Tam budują zakony, klasztory.

Główną ideą św. Alfonsa (założyciela Zgromadzenia Ojców Redemptorystów) jest praca wśród najbardziej opuszczonych i zaniedbanych.
W celu realizacji charyzmatu zgromadzenia - głoszenia Ewangelii został opracowany nowy typ misji ewangelizacyjnych. Ich celem jest przyjęcie Chrystusa jako Pana i Zbawiciela we wspólnocie Kościoła. Misje te prowadzone są w dwóch kierunkach: Ewangelizacji ochrzczonych, którzy utracili sens wiary albo nie uważają się za członków Kościoła, oraz ewangelizacji samej wspólnoty parafialnej, aby stała się żywym Kościołem, m.in. poprzez włączenie w jej życie jak największej liczby świeckich.
Nowym doświadczeniem apostolskim jest rozgłośnia redemptorystów Radio Maryja, które służy Nowej Ewangelizacji.
Redemptoryści mają również Wydawnictwo "Homo Dei", w którym drukują pozycje o tematyce teologicznej. Zgromadzenie prowadzi ponadto działalność charytatywną, m.in. Domek Dobrych Serc w Gliwicach, gdzie odbywa się dzienna opieka nad dziećmi z rodzin patologicznych, a także świetlicę parafialną w Toruniu, której celem jest pomoc dzieciom z rodzin wielodzietnych i patologicznych. Od 1993 r. pracuje Zespól Misyjny "Wschód" - skupiający świeckich i redemptorystów, który stara się nieść pomoc parafiom katolickim na terenie byłego ZSRR poprzez organizowanie rekolekcji.

Joanna:
Jak długo głosi Ojciec rekolekcje?

O. Antoni:
Rekolekcje głoszę już od 7 lat, ponieważ wcześniej przez 12 lat byłem katechetą i uczyłem dzieci i młodzież.
Pamiętam jeszcze katechezę w salkach. Potem przyszedł czas i przenieśli religię do szkół.

Joanna:
Z jakimi problemami napotyka się Ojciec głosząc rekolekcje? Dla jakiej grupy wiekowej najtrudniej głosić Słowo Boże?

O. Antoni:
Głosząc rekolekcje nie mogę stwierdzić, że spotykam się z problemami, ponieważ do Kościoła przychodzą tylko te osoby, które chcą uczestniczyć w spotkaniach rekolekcyjnych. Pewien problem, pewne trudności stwarza młodzież gimnazjalna. Jest to forma przejściowa między dziećmi a młodzieżą. Wiek ten sprzyja rozkojarzeniu oraz wpływom innych osób. Dużo zależy również od samej organizacji rekolekcji. Są rekolekcje kiedy cała szkoła wraz z nauczycielami idzie do Kościoła. W takich przypadkach do Kościoła idą wszyscy, ponieważ nauczyciel każe. Wśród nich jest również ta młodzież zagubiona. Jednak to tyczy się tylko dużych miast.

Joanna:
Co chciałby Ojciec przekazać wszystkim czytelnikom Głosu Św. Jana Chrzciciela?

O. Antoni:
Wszystkim Czytelnikom Głosu Św. Jana Chrzciciela chciałbym przekazać najserdeczniejsze życzenia, by Jezus Chrystus Zmartwychwstały otaczał swoim błogosławieństwem. Życzę wszystkim smutnym - radości a załamanym - podniesienia na duchu.

Rozmawiała: Joanna Gawliczek

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona