HISTORIA NASZEJ PARAFII
Odcinek - 74
1 stycznia 1984r. wraz z całym Kościołem Powszechnym obchodzimy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki i zarazem Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Powoli także dobiega końca wizyta duszpasterska w naszej parafii. W czasie kolędowych odwiedzin wielu Parafian żywo interesuje się problemami związanymi z budową nowego kościoła.
26 lutego 1984r. w naszej parafii odbył się Dzień Skupienia łącznie ze Mszą św. dla wszystkich Czcicieli Najśw. Serca Pana Jezusa, Straży Honorowej i Nocnej Adoracji.
8 marca 1984r. w naszym kościele o godz. 18.00 odprawiona została Msza św. w intencji Niewiast parafii. Podczas Eucharystii wygłoszone zostało okolicznościowe Słowo Boże.
W dniach od 1 do 8 kwietnia 1984r. w naszej parafii odbyły się Misje Święte. Poprowadzili je Ojcowie Karmelici Bosi. Codziennie głoszone były nauki misyjne i sprawowane nabożeństwa. Przeprowadzono również tzw. nauki stanowe dla poszczególnych grup parafialnych i duszpasterstw. Udział Parafian w Misjach był bardzo duży.
22 kwietnia 1984r. obchodziliśmy w parafii Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycyjnie już o godz. 6.00 rano od Grobu Bożego w kościele wyruszyła barwna procesja rezurekcyjna dookoła świątyni. W tym roku ku naszej radości zgromadziła ona tłumy wiernych.
W dniach od 12 do 13 maja 1984r. z naszej parafii zorganizowana została pielgrzymka młodzieży na Jasną Górę, którą poprowadził O. Andrzej Chorążykiewicz.
W dniu 13 maja 1984r. cała nasza parafia przeżywała uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci z klas drugich Szkoły Podst. nr 4 przystąpiły po raz pierwszy do Stołu Pańskiego na Mszy św. o godz. 9.00, a dzieci ze Szkoły Podst. nr 10 o godz. 10.30. Po południu o godz. 16.15 odprawione zostało nabożeństwo majowe dla wszystkich dzieci pierwszokomunijnych. Podczas nabożeństwa dzieci złożyły Bogu swoje przyrzeczenia i otrzymały okolicznościowe obrazki pierwszokomunijne. W tym roku dzieci do Pierwszej Komunii Świętej przygotował O. Henryk Sosna.
16 maja 1984r. o godz. 19.00 w Grocie Lourdzkiej, znajdującej się w Parku OO. Kamilianów odbyło się nabożeństwo powołaniowe, w którym wzięła udział przede wszystkim młodzież naszej parafii, a także dorośli i dzieci. W ramach nabożeństwa obok modlitwy zadbano również o śpiew i muzykę.
ciąg dalszy na str. 3
|
|
Mamy nowe tajemnice Różańca Świętego
Jan Paweł II znów zadziwił świat, kiedy to 16 października 2002r. na początku dwudziestego piątego roku swego pontyfikatu wydał List Apostolski Rosarium Virginis Mariae "O Różańcu Świętym", proponując wiernym dodanie do rozważań różańcowych nowych tajemnic.
W pierwszych słowach Listu Apostolskiego "O Różańcu Świętym", Jan Paweł II powołuje się na swych poprzedników, zwłaszcza papieża Leona XIII i Pawła VI, cytując ich wypowiedzi na temat modlitwy różańcowej. Następnie sam daje osobiste świadectwo o obecności i znaczeniu Różańca Świętego w swoim życiu. Ojciec Święty już na wstępie swego Listu Apostolskiego, w punkcie 3, oficjalnie ogłasza czas od października 2002 roku do października 2003 roku - Rokiem Różańca Świętego. Wyraża nadzieję, że ten czas stanie się okazją do głębszego zrozumienia istoty modlitwy różańcowej.
W pierwszym rozdziale Listu Apostolskiego "O Różańcu Świętym" , papież wyjaśnia chrystocentryczny i kontemplacyjny charakter Różańca Świętego. Zachęca, abyśmy za przykładem Maryi kontemplowali życie Jezusa, byśmy właśnie przez Nią upodabniali się do Syna Bożego.
Rozdział drugi, który nas najbardziej interesuje, zawiera pogłębioną refleksję nad tajemnicami Maryi i Jezusa, tworzącymi całość modlitwy różańcowej. Właśnie tu Jan Paweł II wprowadza do Różańca pewną nowość określając ją terminem "stosowne uzupełnienie". W punkcie 19 Listu Apostolskiego papież tak pisze: "Uważam jednak, że aby rozwinąć chrystologiczny wymiar różańca, stosowne byłoby uzupełnienie, które pozostawione swobodnemu wyborowi jednostek i wspólnot - pozwoliłoby objąć także tajemnice życia publicznego Chrystusa między chrztem w Jordanie, a męką. W tych właśnie tajemnicach kontemplujemy ważne aspekty Osoby Chrystusa, jako tego, który definitywnie objawił Boga. On jest Tym, który - ogłoszony przy chrzcie umiłowanym Synem Ojca - zwiastuje nadejście Królestwa Bożego, świadczy o nim swymi czynami, obwieszcza jego wymogi. To w latach życia publicznego misterium Chrystusa objawia się ze specjalnego tytułu jako tajemnica światła: "Jak długo jestem na świecie, jestem światłością świata" (J 9,5)
W ten sposób Ojciec Święty wprowadził do Różańca nowe tajemnice, głęboko zakorzenione w Ewangelii i ściśle związane z osobą Jezusa Chrystusa. Nazwał je "mysteria lucis" - "tajemnice światła" . Nowe tajemnice otrzymały także swoje nazwy i określone zostało ich miejsce pośród innych tajemnic różańcowych.
ciąg dalszy na str. 5
|