Z myślą o naszej fontannie...
Mija rok, odkąd powoli, ale i konsekwentnie wdrażamy w życie plan zagospodarowania Parku OO. Kamilianów, w Tarnowskich Górach tak, aby był on piękniejszy i atrakcyjniejszy, dla ludzi zwiedzających i wypoczywających w nim. Przypomnijmy. W ubiegłym roku dzięki wielkiej ofiarności naszych wiernych udało nam się w miesiącach kwietniu i maju wyłożyć kostką brukową cały plac oraz dojście do Groty Maryjnej w parku. Dzięki położeniu kostki łatwiej nam jest utrzymać czystość wokół Groty, a zrobiona dodatkowo wewnętrzna kanalizacja zabezpiecza przed nagromadzeniem się wody, zwłaszcza po intensywnych deszczach.
Szczególnego uroku nabrał park również wtedy, kiedy zamontowane zostały wykonane z kutej stali poręcze przy schodkach i po obu stronach mostka, a także płotki balustrady.
W tym roku przymierzamy się do remontu starej fontanny, a raczej tego, co po niej pozostało. Właściwie należy tu mówić nie tyle o remoncie, co o budowie fontanny od podstaw. W związku z tym, do końca czerwca ma powstać projekt nowej fontanny i kosztorys wykonania. Nie ukrywamy, że parafia chce wspomnianą fontannę wykonać systemem gospodarczym i co ważniejsze maksymalnie ograniczyć koszta jej budowy.
W tym celu rozpoczęliśmy akcję poszukiwania środków na remont fontanny. Pierwszym z nich był apel proboszcza parafii skierowany do wiernych w drugą niedzielę czerwca, aby poprzez indywidualne ofiary nasi Parafianie wsparli budowę fontanny.
Drugą formą, z którą wiążemy największe nadzieje jest organizowany 21 czerwca br. Festyn Odpustowy w Parku OO. Kamilianów, z którego całkowity dochód przeznaczony będzie na wspomniany cel. Nie ukrywamy, że w związku z festynem liczymy na pomoc sponsorów, darczyńców i tych, naszych Parafian, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Nie bez znaczenia jest również obecność ludzi na festynie i ich ofiarność.
Wreszcie jako trzecią formę poszukiwania środków finansowych na remont fontanny wybraliśmy współpracę parafii z różnymi ludźmi i firmami, które od lat nam pomagają. Są to ludzie wielkiego serca i dobroci, na których zawsze możemy liczyć. Mamy nadzieję, ze i oni włączą się w naszą akcję.
W swoich zamiarach pozostajemy optymistami. Wierzymy, że uda nam się zrealizować całe to przedsięwzięcie. Kierujemy się bowiem troską o przywrócenie piękna miejscu, które wśród Tarnogórzan cieszy się nadal miłością i sentymentem. Uważamy również, że warto jest remontować i odnawiać to, co stanowi pewną historię, przywołuje wspomnienia i jest widzialnym pomnikiem dawnych czasów. Jesteśmy także przekonani, że w dzisiejszych czasach, w których mieszają się ze sobą kultury i tradycje, trzeba wskrzeszać to co kiedyś było piękne i ocalić od zapomnienia. Mamy nadzieję, że tak też będzie w przypadku naszej fontanny.
Można różnie podchodzić do podejmowanych przez parafię inicjatyw. Na pewno niektórzy nasi Parafianie uważają, że dziś są o wiele ważniejsze inwestycje do ukończenia, niż remont jakiejś tam fontanny. Mam tu na myśli przede wszystkim budowę nowego kościoła. Ale z drugiej strony jest jakimś wielkim nieporozumieniem budować nowe i patrzeć jak niszczeje to co stare, piękne i szlachetne. To tak jak ze starymi ludźmi. Po co są oni nam potrzebni, jeśli kochamy tylko młodych. Nie może być tak, że liczy się tylko młodość, bo wówczas starość trzeba by było "uśmiercić". Czyż nie jest tak, że podcinamy sobie gałąź, na której sami siedzimy. A przecież wszyscy kiedyś będziemy starzy.
Patrząc w przyszłość naszej parafii nie pomińmy jej historii, tradycji i szlachetnej starości. Wznosząc wielkie dzieło nowej świątyni, dbajmy również o te pomniki sprzed lat, które też chcą żyć, trwać i cieszyć nas swym widokiem, tak jak za dawnych lat.
O. Wojciech Węglicki OSCam
proboszcz
|
|
Wszystkim ofiarodawcom fontanny w Parku OO. Kamilianów składam serdeczne podziękowanie za złożone ofiary. Jednocześnie informuję, że indywidualne datki pieniężne na remont fontanny można składać na Furcie Klasztornej lub na probostwie przez cały miesiąc czerwiec i lipiec. Koperty z ofiarami należy podpisać swoim imieniem i nazwiskiem oraz podać adres zamieszkania. Ofiary można również wpłacać na nasze parafialne konto:
Rzymskokatolicka parafia
pw. św. Jana Chrzciciela i św. Kamila,
42-606 Tarnowskie Góry, ul. Bytomska 22,
BS (Bank Spółdzielczy) Tarnowskie Góry
Nr 84630005-162535-27006-11
z dopiskiem "na fontannę"
Zgodnie z zapowiedzią w intencji Darczyńców odprawimy Mszę św. dziękczynną we wrześniu br.
Kącik liturgiczny
Postawa stojąca we Mszy św.
Msza św. jest szczytem i centrum życia chrześcijańskiego. Obok właściwego jej przeżywania ważna jest również postawa, jaką przyjmujemy uczestnicząc we Mszy św. W obecnym odcinku naszego "Kącika liturgicznego" omówimy kiedy należy przyjąć postawę stojącą podczas Mszy św.
Postawę stojącą w czasie sprawowania Mszy św. przyjmujemy w następujących momentach:
- kiedy kapłan wychodzi z zakrystii i wchodzi do prezbiterium rozpoczynając Mszę św.;
- w obrzędach rozpoczęcia Mszy św. tzn.: podczas wprowadzenia do Mszy św., aktu pokuty, wezwania "Panie zmiłuj się nad nami", hymnu "Chwała na wysokości Bogu" oraz modlitwy z dnia zwanej "kolektą", którą kapłan odmawia przed czytaniami.
- w czasie recytacji lub śpiewu "Alleluja", czytania Ewangelii, "Credo" czyli wyznania wiary oraz Modlitwy Powszechnej.
- na słowa kapłana: "módlcie się, aby moją i waszą ofiarę przyjął Bóg Ojciec wszechmogący..., podczas modlitwy nad darami, tu
nasi wierni siedzą w kościele, a powinni stać, oraz śpiewu lub recytacji Prefacji (modlitwa zaczynająca się od słów: "Zaprawdę godne to i sprawiedliwe...", hymnu: "Święty, Święty"
- w czasie odmawiania Modlitwy Wstawienniczej, (za papieża, biskupów, za wiernych żyjących i zmarłych) Tu także
nasi wierni siedzą w kościele, a powinni stać.
- w czasie śpiewu lub recytacji Doksologii zaczynającej się od słów: "Przez Chrystusa z Chrystusem i w...", modlitwy "Ojcze nasz" i aż do przekazania sobie znaku pokoju;
- kiedy kapłan odmawia modlitwę po Komunii Świętej oraz udziela błogosławieństwa na zakończenie Mszy św.
Istnieją jeszcze inne momenty Mszy św. kiedy wierni powinni powstać. Na przykład kiedy ministranci dokonują tzw. "okadzenia Ludu Bożego", dzieje się to w czasie ofiarowania darów.
Na zakończenie warto przypomnieć co takiego symbolizuje postawa stojąca w chrześcijaństwie. Przede wszystkim wyraża ona szacunek i cześć wobec Boga i Jego tajemnic. Jest znakiem gotowości do słuchania i wypełniania woli Bożej w życiu codziennym. Postawa stojąca jest zasadniczą postawą w liturgii Mszy św. i zarazem jest znakiem świadomego uczestnictwa wiernych w obrzędach, a nie tylko biernej obecności. Nie bez znaczenia jest także powszechne przekonanie chrześcijan, że po śmierci człowiek stanie przed Bogiem, co oznacza, że Bóg nie traktuje nas jako niewolników, ale jako swoje córki i synów.
Opracował: O. Wojciech Węglicki OSCam
|