ANKIETA
wyniki spostrzeżenia i sugestie.

Zamieszczona w szóstym numerze naszego pisma ANKIETA spotkała się z zainteresowaniem naszych czytelników. Oto jej wyniki.

Wszyscy, którzy udzielili odpowiedzi na pytania, są stałymi czytelnikami gazetki i nie mają kłopotów z jej nabyciem (95%). Najbardziej interesujące rubryki tematyczne to: "Historia naszej parafii" (95,5%), "Wywiady" (84,4%), "Obserwacje" (82,2%) ankietowanych. Nieco mniej pozytywnych ocen (71,3%) uzyskały "Ewangelie najbliższych tygodni" i "Powtórka z katechizmu". Najmniej popularny jest cykl artykułów poświęconych pracy naszych parafialnych duszpasterstw pt.: "Odwiedzamy duszpasterstwa" i dodatek dla najmłodszych "Zaczarowane kamyczki" (65,2%) i (50,9%). Ogólnie jednak stwierdzamy, że skoro aż 95% ankietowanych zainteresowanych jest całością tematyki, to powinniśmy utrzymać w najbliższych numerach obecny profil czasopisma.

Dosłownie wszyscy akceptują wygląd pisma. W ankietach były jednak uwagi dotyczące jakości zamieszczanych zdjęć, wprowadzenia koloru, zwiększenia objętości gazety oraz zmniejszenia jej formatu. Tu nasi Parafianie mieli na myśli zmniejszenie kosztów związanych z wydaniem gazety. Ze swej strony Redakcja chciałaby naszym Parafianom oferować jak najbardziej profesjonalny skład i grafikę. Obecny wygląd "Głosu" wynika ze skromnych możliwości poligraficznych. Ponieważ naszych czytelników zadowala kserograficzna technika druku, będziemy nadal w ten sposób wydawać nasze czasopismo.

Na pytanie o rozszerzenie tematyki, zdecydowana większość opowiedziała się za poruszaniem problematyki zdrowotno - ekologicznej (71,2%), kulturalno oświatowej (64,5%), społecznej (46,7%). Większość ankietowanych uważa natomiast, że w naszej gazecie nie należy pisać o polityce (93,4%).

Zastanowimy się nad zamieszczaniem ogłoszeń reklamowych, gdyż część czytelników pozytywnie odpowiedziała na to pytanie (38,7%).

Pod niektórymi pytaniami naszej ankiety celowo zostawiliśmy kilka pustych linijek na tzw.: uwagi. Cieszy fakt, że nasi czytelnicy dopisując swoje propozycje i uwagi mieli na celu dobro naszego pisma i obiektywizm w jego ocenie. Chcielibyśmy w tym momencie ustosunkować się do niektórych z nich.

Jeśli idzie o szatę graficzną pisma, to nadal pozostanie ona czarno - biała. Jakości zdjęć również nie jesteśmy w stanie poprawić, ponieważ drukowanie pisma dokonuje się metodą kserograficzną. Nie zmienimy również formatu gazety, ponieważ uważamy, że w "Głosie Św. Jana" musi być miejsce na różną tematykę, niekoniecznie tylko tą związaną z życiem naszej parafii. Przy okazji chcemy ustosunkować się do zarzutu, że w naszej gazecie powielamy "Gościa Niedzielnego". Zainteresowanym odpowiadamy, że z "Gościem Niedzielnym" łączy nas tylko to, że jesteśmy gazetami o charakterze katolickim.

Zgodnie z sugestiami naszych Parafian, postanowiliśmy rozszerzyć grono redakcyjne "Głosu Św. Jana". Od września br. pracuje z nami Pani mgr Maria Burczyk - filolog polski, która zajmuje się korektą naszego pisma. Przy Jej pomocy postaramy się uniknąć błędów ortograficznych i stylistycznych, które pojawiały się we wcześniejszych numerach. Jeśli idzie o samą Redakcję, to nie widzimy potrzeby jej dalszego rozszerzania, przynajmniej na razie, ale chcielibyśmy mieć swoich współpracowników, którzy by pisali artykuły do gazetki. Liczymy w tym względzie na pomoc naszych Parafian.

W uwagach do naszej ankiety pojawiały się także postulaty, aby w gazecie pisać o budowie nowego kościoła i rozliczeniach z tym związanych, przedstawiać miesięczną statystykę chrztów, zapowiedzi, ślubów i pogrzebów, uruchomić telefon zaufania i pisać o problemach, z którymi ludzie dzwonią oraz dodać rubrykę "Listy do Redakcji".

Nasza gazeta jest gotowa pisać o budowie nowego kościoła. Wymaga to jednak sporego przygotowania i odrobiny czasu. Sądzimy, że uda nam się dane, o które prosili ankietowani skompletować pod koniec tego lub na początek przyszłego roku. Mówiąc natomiast o telefonie zaufania i "Listach do Redakcji" to rozwiązanie tych postulatów zależy wyłącznie od naszych czytelników.

W wielu ankietach pojawiły się propozycje rozszerzenia działalności parafialnej. Są głosy postulujące odremontowanie "starych salek", utworzenie nowych duszpasterstw, zawiązanie chóru parafialnego i biblioteki. W tych sprawach Redakcja nie może się wypowiadać. Jeśli natomiast będą w tym względzie podejmowane jakieś inicjatywy, na pewno o nich napiszemy.

Nasi Czytelnicy chcą, aby na łamach "Głosu Św. Jana" pisać o historii pobliskich parafii i kościołów, przeprowadzać wywiady ze starszymi osobami, które znają początki powstania naszej parafii, publikować książki i czasopisma, które sprzedaje księgarnia przy par. św. Ap. Piotra i Pawła, więcej pisać o pracy Kamilianów w Polsce, a zwłaszcza na misjach. Nosimy się z zamiarem pisania o tych sprawach, jednak mając na uwadze "skromne" możliwości objętościowe naszego pisma, na razie z części tych informacji musimy zrezygnować.

W wypełnianych ankietach znalazło się wiele ciekawych propozycji i pomysłów, co nas naprawdę cieszy, jednak chcielibyśmy, aby więcej inicjatywy i zaangażowania w wydawanie naszego pisma wyszło od samych czytelników. Dlatego po raz kolejny apelujemy do naszych Parafian, aby pisali artykuły, opinie, wypowiadali swoje zdanie na różne tematy. My natomiast postaramy się publikować najciekawsze z nich.

Nadal chcemy utrzymać dotychczasowy charakter gazety, która jest czasopismem religijno - duszpasterskim. Zwiększamy jednak jej nakład z 450 egzemplarzy do 500. Zgodnie z sugestią naszych Parafian "Głos Św. Jana Chrzciciela" ukazywać się będzie zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca.

Pozostaje także nie zmieniona działalność charytatywna naszej "Gazety". Nadal będziemy finansowo wspierać "Parafialne Dzieło Dożywiania Biednych Dzieci", jak również i inne inicjatywy, które planujemy w niedalekim czasie realizować. Myślimy też bardzo poważnie o organizowaniu pielgrzymek do znanych i mniej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce pod patronatem naszej gazety. Pragniemy, aby nasza gazeta nadal spełniała rolę "służebną i przydatną" dla parafii. Cieszymy się, że wokół "Głosu Św. Jana Chrzciciela" skupiła się grupa sponsorów, na których pomoc możemy zawsze liczyć.

Na koniec - pełną satysfakcją napawa nas fakt, że 100% naszych Czytelników pozytywnie ocenia całokształt naszej pracy, a ponad połowa 51,9% przyznaje, że "Głos Św. Jana Chrzciciela" ma wpływ na ich życie religijne i duchowe. Daje to nam motywację do dalszego redagowania "Głosu Św. Jana Chrzciciela", a naszych drogich Czytelników zapraszamy do współpracy, aby i Państwa "głos" zagościł na naszych łamach. Dziękujemy wszystkim Parafianom za wypełnienie ankiety, zwłaszcza zaś tym, którzy zadali sobie trud dopisania od siebie cennych dla nas uwag. Obiecujemy je wszystkie wykorzystać.

Opracowali:
Małgorzata Szubińska i O. Wojciech Węglicki OSCam

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona