Niektórzy lubią poezję...

W ciepłym wnętrzu kolędy, w jej miękkim owocu
Pulsuje gwiazdka betlejemskiej nocy
Małe ziarenko światła, któreśmy witali
Jeszcze dziećmi, naiwni i mali

O jakby trzeba nam dzisiaj uciekać
Do pasterzy, owieczek, do siana i mleka
Do podarków co na nas u żłóbka czekały
Do otworzonej duszy zwierząt, co gadały

O jakby trzeba nam dzisiaj skosztować
Pastorałki tak słodkiej jak babka cukrowa
Skurczyć się, w pacholęctwie zniknąć, w sianku schować
Przed dojrzałością prostą jak droga krzyżowa.

Ernest Bryll

Żyjemy w coraz szybszym tempie. Wprzęgnięci w kierat codziennych obowiązków coraz mnie czasu mamy dla bliskich, a prawie wcale dla siebie. Gorączkowo szukamy chwil, w których moglibyśmy odetchnąć, odpocząć, odzyskać utracony spokój, bo wiemy, że i w naszym życiu - jak każdym - oprócz tajemnic bolesnych są i tajemnice radosne. Oprócz dni powszednich są niedziele i święta. Starotestamentowy mędrzec wyraził to prosto: "Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem".

Początek roku liturgicznego przygotowuje do obchodów świąt najcieplejszych (choć zimowych), najbardziej rodzinnych, wyczekiwanych z największym utęsknieniem - Bożego Narodzenia.

Ksiądz Mieczysław Maliński uważa, że świętować to znaczy uczestniczyć w tym, co się kiedyś wydarzyło. Niepotrzebny jest nam jednak wehikuł czasu, który mógłby nas przenieść dwa tysiące lat wstecz do Betlejem. Wszystko, co naprawdę istotne, dzieje się przecież w człowieku. Dlatego ważne jest, aby tamta rzeczywistość zaistniała w nas. W naszych przeżyciach: w naszej wyobraźni, w naszym umyśle, w naszych uczuciach. Tak jak wtedy, gdyśmy byli "jeszcze dziecinni, naiwni i mali". Kiedy patrzyliśmy na żłóbek tak, jak byśmy byli wśród witających Jezusa pasterzy. Kiedy niemal fizycznie odczuwaliśmy chłód betlejemskiej szopy i ciepły oddech osiołka. Kiedy bezradnie współczuliśmy zziębniętemu, płaczącemu Dzieciątku i Jego zatroskanej Matce. Kiedy wrzucaliśmy pieniążek do kiwającego głową Murzynka, aby mieć swój udział w przystrojeniu żłóbka.

Chyba ma rację poeta zachęcając, by "skurczyć się, w pacholęctwie zniknąć, w sianku schować". Jest to szansa, aby odnaleźć dawno zapomniane w dorosłym, racjonalnym życiu wzruszenia i przeżycia. Aby na nowo dotknąć po dziecięcemu przeżywanej, niezgłębionej Tajemnicy, której symbolem są wszystkie świąteczne przygotowania, zwyczaje i obrzędy. aby naszą "dojrzałość prostą jak droga krzyżowa" rozświetliło "małe ziarenko światła". Abyśmy mogli ponieść w codzienność odblask betlejemskiej gwiazdy w oczach, a w sercach naszych - jej ciepło.

Aleksandra Różycka


- Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski -
- na Ziemi Świętokrzyskiej -


Jest to jedno z najmłodszych Sanktuariów w Polsce. Wprost trudno uwierzyć, gdy jest się w Sanktuarium liczącym zaledwie 11 lat, ile na powierzchni 9 ha zrobiono w tym czasie w Świętokrzyskim Miasteczku Maryi. Głównym obiektem jest Świątynia i znajdujący się w niej obraz Bolesnej Królowej Polski, w kopii obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Matka Boża zapragnęła mieć swój tron u stóp Św. Krzyża. Świątynia składa się z kościołów: dolnego i górnego, z kaplicą Wieczystej Adoracji. Inne obiekty Sanktuarium to stacje Drogi Krzyżowej z XII stacją - Golgotą, przedstawiającą śmierć Pana Jezusa i martyrologię Narodu Polskiego. Golgota to kamienna budowla o wys. 33 m. Wewnątrz znajduje się ok. 30 kaplic i oratoriów m. in.: Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Ks. Jerzego Popiełuszki, Kaplica Katyńska, Kaplica kop. "Wujek", kop. "Szczygłowice", kaplice różańcowe, inscenizacja Panoramy Świętokrzyskiej, dom Jana Pawła II.

Pobyt w Sanktuarium - Dom Pielgrzyma (tanie noclegi)
Przy Sanktuarium pracują siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek N.M.P. Niepokalanej.
Adres: Kałków - Godów 84a, 27-225 Pawłów k/ Starachowic.
Warto zwiedzić po drodze:
- Sanktuarium M.B. Gidelskiej (Uzdrowienia Chorych) szczególnej Patronki Rolników i Górników, prowadzonego przez OO. Dominikanów.
- Opactwo Cystersów w Wąchocku z XII w.
Zaleca się odbycie 2-dniowej pielgrzymki z noclegiem w Kałkowie.
Dojazd indywidualny z Tarn. Gór:
PKP: Ostrowiec Świętokrzyski - Starachowice Zach.
PKS: Starachowice Zach - Kałków (45 min.)
Trasa samochodowa:
Tarn. Góry - Gidle - Wąchock - Kałków w obie strony ok. 370 km.


Świąteczny Dar

Parafialne Dzieło Dożywiania Biednych Dzieci znów może się poszczycić piękną inicjatywą świąteczną. Dzięki naszym Dobroczyńcom mogliśmy zorganizować dla dzieci przyjęcie z okazji Św. Mikołaja, rozdać paczki, zabawki i odzież.

Na Święta Bożego Narodzenia wszystkie Dzieci korzystające z dożywiania otrzymają paczki żywnościowe wartości 30 zł, w których znajdą się artykuły spożywcze, owoce i słodycze.

Z tej okazji Redakcja "Głosu Św. Jana" pragnie serdecznie podziękować wszystkim naszym Parafianom, którzy podzielili się z nami swoim groszem, Dobrodziejom, którzy ofiarowali swoją pomoc, Sponsorom, którzy nieprzerwanie współpracują z nami oraz Pomocnikom Dzieła, którzy przygotowują i wydają posiłki dla dzieci.

Niech Narodzony Jezus będzie dla Was wszystkich najpiękniejszą nagrodą za wsparcie, poniesiony trud i pełne poświęcenia miłosierdzie.

O. W. Węglicki z Redakcją

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona