RÓŻA DLA MARYI sprawozdanie
z uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Uzdrowienie Chorych |
Chłodny, listopadowy poranek niedzielny. Na szczęście nie pada deszcz. Jest jednak ciemno. Nie ma się co dziwić. Poranki późnej jesieni takie bywają. Jest kilka minut przed godziną 6.00 rano. Ludzie idą do kościoła. Jest ich jednak mniej niż zwykle. Podobna sytuacja jest na Mszy św. o godz. 7.30. Dopiero o godz. 9.00 wszystkie ławki wypełniają się wiernymi. Niektórzy przyszli specjalnie wcześniej, żeby zająć sobie miejsce i zostać na uroczystej Mszy św. o godz. 10.30.
Dochodzi godz. 10.00. Kościół wypełniony jest wiernymi po brzegi. Tłok jest tak duży, że z trudem można się przecisnąć do prezbiterium kościoła. Przy ołtarzu św. Kamila ustawiają się poczty sztandarowe: "Żywego Różańca", "Straży Honorowej NSPJ", "Dzieci Maryi" i Górników. Za nimi stoją delegacje, które będą brać udział w uroczystościach. Po stronie ołtarza Matki Bożej ustawiają się dziewczynki z grup "Dzieci Maryi" ubrane w biało-granatowe stroje. Obok nich staje delegacja, która nieść będzie Złotą Różę. Na chórze kościelnym jest już Chór z Bytomia - Suchej Góry, z parafii św. Michała Archanioła, który wystąpi podczas uroczystej Mszy św.
W zakrystii kościoła też panuje wielki ruch. Ministranci ubierają się w swoje stroje, rozdzielają między siebie poszczególne funkcje i ustawiają się do wyjścia. Udają się też do zakrystii pierwsi księża, którzy będą odprawiać Najświętszą Ofiarę. Razem z Proboszczem O. Janem Piontkiem OSCam. - gospodarzem uroczystości, wchodzi do zakrystii Ks. Zygmunt Trocha - Dziekan naszego Dekanatu. Za nimi kolejni kapłani: Prowincjał Zakonu OO. Kamilianów O. Ernest Szleger OSCam. oraz O. Piotr Ferdin OSCam z Warszawy. W zakrystii ubierają się także księża diakonii: O. dk. Mariusz Wardęga OSCam i O. dk. Jerzy Wilk OSCam. oraz klerycy: Jan Szubiński i Mariusz Adamczewski. Wszyscy jednak czekają na najważniejszego gościa, bez którego ta uroczystość nie mogłaby się odbyć.
Kilka minut po godz. 10.00. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Gerard Kusz - Wikariusz Generalny diecezji gliwickiej wchodzi do naszej świątyni. Przechodzi środkiem zatłoczonego kościoła. Na przeciw wychodzą Mu nasi duszpasterze. Po krótkiej modlitwie Ksiądz Biskup udaje się do zakrystii, aby tam ubrać się do Mszy św. O. Proboszcz zapoznaje Go z programem uroczystości. O. Wojciech Węglicki OSCam. pokazuje Księdzu Biskupowi Złotą Różę, którą poświęci podczas Najświętszej Ofiary. Ksiądz Biskup przygląda się Róży, podziwiając piękno i kunszt Jej wykonania. O. Wojciech zanosi Różę do kościoła i przekazuje ją delegacji, która będzie ją trzymać, aż do momentu poświęcenia.
Chwila modlitewnego skupienia i procesjonalne wyjście z zakrystii. Rozpoczyna się Uroczysta Suma Odpustowa ku czci Matki Bożej Uzdrowienie Chorych. Chór intonuje pieśń na wejście. Ksiądz Biskup całuje ołtarz i w asyście diakonów dokonuje jego okadzenia. Następnie w imieniu wszystkich Czcicieli Matki Najświętszej i Członków Bractwa M.B. Uzdrowienie Chorych O. Proboszcz wita Księdza Biskupa w naszej wspólnocie parafialnej. Po powitaniu cały Kościół śpiewa radosne "Chwała na wysokości Bogu...". Następuje Liturgia Słowa. Po Ewangelii Ksiądz Biskup kieruje do wiernych Słowo Boże. Mówi o człowieku chorym i potrzebującym miłosierdzia, o obecności Maryi Uzdrowienie Chorych, przy każdym, kto cierpi i jest doświadczany przez los, o potrzebie miłości służebnej i bezinteresownej w dzisiejszym świecie.
|
|
Wyraża swoją radość, że może razem z nami ofiarować Matce Najświętszej Złotą Różę, choć, jak stwierdza niewielki ma w tym udział. Mówi o wdzięczności dla Matki, o duchowym dziecięctwie i oddaniu się w Jej macierzyńską opiekę oraz o potrzebie rozsławiania Nabożeństwa ku czci Matki Bożej Uzdrowienie Chorych. Słowo Księdza Biskupa pełne jest refleksji i zadumy nad losem człowieka cierpiącego, którego Kościół nazywa swoim skarbem.
Po homilii Księdza Biskupa rozpoczyna się najważniejszy moment uroczystości odpustowych. O. Proboszcz w imieniu zgromadzonego Ludu Bożego prosi Księdza Biskupa o dokonanie poświęcenia i ofiarowania Matce Bożej Złotej Róży. Wszyscy kapłani, ojcowie i bracia zakonni, klerycy kamiliańscy i asysta z Księdzem Biskupem udają się przed ołtarz Matki Bożej. Tu Ksiądz Biskup odmawia specjalną modlitwę i dokonuje pokropienia Róży. Wszyscy jesteśmy wzruszeni i przejęci. Nagle staje się coś , czego nikt się nie spodziewał, coś co wstrząsnęło nami dogłębnie. Otóż zaraz po obrzędzie pokropienia, Ksiądz Biskup pochylił się nad leżącą na czerwonej, aksamitnej poduszce Złotą Różą i z największym szacunkiem ją ucałował. Ten gest wzruszył wszystkich. W oczach wielu ludzi pojawiły się łzy. Teraz zrozumieliśmy, że w tym pocałunku nasz Pasterz wyraził całą swoją osobistą miłość do Matki Najświętszej.
Następnie Ksiądz Biskup podał Złotą Różę O. dk. Jerzemu Wilkowi
OSCam, a ten umieścił ją na ramie Łaskami Słynącego Obrazu Matki Bożej Uzdrowienie Chorych. Maryja otrzymała w ten sposób wotum wdzięczności od wszystkich Jej czcicieli. Złota Róża z pocałunkiem Księdza Biskupa będzie odtąd symbolem wielkiej czci i miłości, jaką Matka Boża Uzdrowienie Chorych odbiera od swych duchowych dzieci. Po umieszczeniu Złotej Róży u boku Matki Najświętszej, chór wykonał pieśń dziękczynną. Ksiądz Biskup w skupieniu i modlitwie trwał jeszcze przez kilka chwil przy ołtarzu Matki Bożej, następnie w pokłonie oddał Jej cześć i procesjonalnie udał się do ołtarza głównego. Rozpoczęła się Liturgia Eucharystyczna. Członkowie Bractwa Matki Bożej Uzdrowienie Chorych udali się w procesji z darami ofiarnymi. Po Komunii Świętej wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy dziękczynne "Te
Deum" i członkowie Bractwa Matki Bożej Uzdrowienie Chorych złożyli Księdzu Biskupowi słowa podziękowania. Na koniec przemówił sam Pasterz, dziękując wszystkim za udział w uroczystościach. Zwracając się do członków naszego Bractwa, Ksiądz Biskup życzył nam, aby to Dzieło tak się rozrastało, żeby co drugi Tarnogórzanin do Niego należał i aby żaden chory w Tarnowskich Górach nie był osamotniony w swojej chorobie i cierpieniu. Na zakończenie uroczystości Ksiądz Biskup wszystkim zgromadzonym udzielił swego apostolskiego błogosławieństwa.
Opracował: O. Wojciech Węglicki
OSCam.
|