Krzyż
i jego sens

Czym jest dla nas krzyż i śmierć Chrystusa? Takie pytanie zadajemy sobie przeżywając Wielki Post.

Chrystus cierpiał za nas i zostawił nam wzór, abyśmy szli za nim Jego śladami. On grzechów nie popełnił, a w Jego ustach nie było podstępu. Gdy Mu złorzeczono nie złorzeczył, gdy cierpiał nie groził, nie narzekał, ale oddawał się temu co rządzi sprawiedliwie. On sam w swoim ciele poniósł nasze grzechy na drzewo krzyża, abyśmy przestali być uczestnikami grzechów, a żyli dla sprawiedliwości.

Krzyż Chrystusa ma nam otworzyć oczy na to, jacy jesteśmy i jaka jest prawda o nas, widziana oczyma Boga. Krzyż jest więc nie tylko miejscem największego dramatu, ale jest wielkim wołaniem, krzykiem Boga skierowanym do człowieka. Jeśli nasze serca nie otworzą się na Boga, czeka nas podobny los - męka i wieczne cierpienie. Jezus wziął na siebie nasze nieprawości. Przez swoje cierpienie ukazuje nam owoc grzechu, który niszczy człowieka. Człowiek poddany grzechowi staje się istotą zagubioną, pozbawioną właściwego celu i sensu życia. Na krzyżu dokonało się dzieło największej miłości - zbawienie człowieka. Każdy krzyż nawet ten najmniejszy uczy nas, jaką wartość ma człowiek w oczach Ojca Niebieskiego. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Tą bezgraniczną miłością Jezus przyciąga ludzi do swojego krzyża, aby się nie czuli osamotnieni w cierpieniu.

Krzyż uczy nas, jak wielką cenę zapłacił Chrystus za zbawienie człowieka. Dlatego przeżywanie swoich doświadczeń i krzyży, powinno uczyć nas przyjmowania w pokorze naszego bólu i cierpień. Krzyż jest znakiem miłości, która nie cofa się przed niczym. Z krzyża Jezus uczy nas, żebyśmy nie koncentrowali się na samym cierpieniu, ale łączyli nasze cierpienia z Jego zbawczą męką. Chciejmy przeżywać nasze problemy, trudy dnia codziennego, choroby i cierpienia, jak Chrystus. On wszystko złożył w ręce swojego Ojca. Wtedy właśnie doświadczymy tego, co czuł Jezus, kiedy niósł na sobie ciężar naszych grzechów i będziemy mieć udział w Jego miłości. Krzyż, na którym umarł Chrystus, stał się dla nas drzewem życia. Z niego bowiem płynie moc do wytrwania w dobrym. Krzyż wyjednał nam przebaczenie grzechów i wysłużył łaskę zbawienia. Był potrzebny, aby człowiek mógł się przekonać, że miłość Boża nie ma granic. Krzyż więc stał się dla nas umocnieniem, duchową siłą i źródłem wielu łask.

Jadwiga Gawliczek

Parafialne Koło Misyjne

W związku z pobytem w naszej parafii O. Zbigniewa Musielaka - Misjonarza z Madagaskaru, postanowiono wskrzesić działalność Parafialnego Koła Przyjaciół Misji Kamiliańskich. Dnia 22 lutego br., w niedzielę, O. Zbigniew odprawił uroczyste Nieszpory Misyjne. Po nabożeństwie, w salce przy gospodarstwie, odbyło się spotkanie dla tych wszystkich, którzy postanowili zaangażować się w pomoc naszej, kamiliańskiej misji na Madagaskarze.
Działalność odradzającego się w naszej parafii Koła Misyjnego polegać będzie na prowadzeniu korespondencji z Misjonarzami na Madagaskarze, zbieraniu ofiar na cele misyjne i rozwijaniu świadomości misyjnej wśród dzieci i młodzieży. Każdego więc, kto chciałby się włączyć w tę działalność, prosimy o kontakt z O. Leszkiem Szkudlarkiem, który został opiekunem Koła Misyjnego.

Nabożeństwo czterdziestogodzinne

W dniach od 23 do 24 lutego br., w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy nabożeństwo czterdziestogodzinne. Przez dwa dni, od rana do wieczora, był wystawiony Najświętszy Sakrament. Wierni nawiedzając Kościół mogli w modlitwie adorować Chrystusa Eucharystycznego i dziękować Mu za wszystkie otrzymane łaski.

Karnawałowe "Ostatki"

W dniu 24 lutego br. o godz. 18.00 w salce na gospodarstwie zorganizowane zostały karnawałowe "ostatki". Gospodarzami imprezy byli Ministranci, którzy do udziału w zabawie zaprosili dziewczęta ze szkół średnich i z Grup Dzieci Maryi. Obok najnowszej, dyskotekowej muzyki, był dla wszystkich również słodki poczęstunek. Dzieci pod opieką animatorów bawili się aż do późnych godzin wieczornych.

Wielki Post

25 lutego br., w Środę Popielcową, rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu. Obrzędem posypania głów popiołem weszliśmy w czterdziestodniowy czas pokuty i nawrócenia. Rozważanie Męki Pańskiej i refleksja nad własnym życiem mają nam pomóc w duchowym i wewnętrznym przygotowaniu się do Świąt Wielkanocnych. W czasie Wielkiego Postu Kościół zachęca nas do modlitwy, postu i czynienia miłosierdzia względem biednych i potrzebujących.

Diakon na praktyce

Z dniem 1 marca br. rozpoczął w naszej parafii, swoją praktykę duszpasterską Diakon Jerzy Wilk. W ramach praktyki O. Diakon będzie głosił kazania pasyjne i katechizował w naszych szkołach. O. Diakonowi życzymy owocnego pobytu w naszej wspólnocie parafialnej.

Spotkanie z Księdzem Biskupem

2 marca br., w poniedziałek, przedstawiciele Bractwa Matki Bożej Uzdrowienie Chorych z naszej Parafii na czele z O. Ernestem Szlegerem - Prowincjałem Zakonu OO. Kamilianów, O. Wojciechem Węglickim - Moderatorem Bractwa i Br. Franciszkiem Reinholzem, zostali przyjęci na audiencji prywatnej przez Ks. Bp. Gerarda Kusza. W czasie spotkania członkowie Bractwa wręczyli Księdzu Biskupowi obraz przedstawiający Matkę Bożą Uzdrowienie Chorych z naszego kościoła. Ofiarowany obraz jest naszym wyrazem wdzięczności względem Księży Biskupów gliwickich, którzy zatwierdzili Bractwo i popierają jego działalność. Ponad godzinne spotkanie przebiegło w atmosferze wzajemnej życzliwości i żywego zainteresowania się ze strony Księdza Biskupa, obecną działalnością Bractwa.

Rekolekcje wielkopostne

W dniach od 8 do 11 marca br., w naszej parafii odbyły się rekolekcje wielkopostne, które poprowadził Kapłan ze Zgromadzenia Księży Redemptorystów z Gliwic. Wraz z rekolekcjami parafialnymi przeprowadzone zostały również rekolekcje szkolne dla dzieci ze Szkół Podstawowych nr 4 i 10. Naszemu Ojcu Rekolekcjoniście serdecznie dziękujemy za duchowe przygotowanie parafii i nauki rekolekcyjne, które tak głęboko osadzone w życiu codziennym, swą prostotą chwytały za serce. Mając świadomość trudnej i odpowiedzialnej pracy, jakiej podjął się nasz Rekolekcjonista, życzymy Mu wielu Bożych łask, błogosławieństwa i potrzebnych sił w dalszej posłudze kapłańskiej. Udział wiernych w rekolekcjach był zadawalający.

Bierzmowanie

16 marca br., w niedzielę, o godz. 16.00, w naszym kościele, młodzież klas ósmych ze Szkół Podstawowych nr 4 i 10 przystąpiła do sakramentu bierzmowania. Sakramentu udzielił Jego Ekscelencja Ks. Bp Gerard Kusz. Młodzież przez cały rok przygotowywała się do tej ważnej chwili, uczestnicząc w comiesięcznych spotkaniach w kościele i w Triduum ku czci Ducha Świętego, które zostało odprawione przed samymi uroczystościami. Do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania młodzież przygotowały: Panie Katechetki: Gabriela Gołkowska i Teresa Dylong oraz O. Mirosław Szwajnoch.

Wycieczka do Krakowa

W dniu 22 marca br., w niedzielę, została zorganizowana wycieczka do Krakowa na przedstawienie Męki Pańskiej. W wycieczce wzięli udział: Dzieci Maryi, dzieci z Żywego Różańca Ministranci i grupa dorosłych. Do Krakowa udaliśmy się dwoma autokarami. O godz. 14.00 obejrzeliśmy przedstawienie Męki Pańskiej wystawione przez kleryków Seminarium Księży Salezjanów, a następnie udaliśmy się do Centrum Krakowa, gdzie na Rynku Starego Miasta spędziliśmy resztę wolnego czasu. Wycieczkę zorganizowali: O. Leszek Szkudlarek i O. Wojciech Węglicki.

Opracował: O. W. Węglicki OSCam.

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona