HISTORIA NASZEJ PARAFII
Odcinek - 66
W dniu 11 września 1980r. wczesnym rankiem o godz. 5.15 z Dworca PKP w Tarnowskich Górach, pielgrzymka naszej parafii udała się pociągiem na Górę Św. Anny, na Obchody Kalwaryjskie ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Nasi pątnicy w czasie pielgrzymki, która trwała do 14 września brali udział w licznych modlitwach i procesjach powierzając Bogu całą naszą parafię.
W dniu 28 września 1980r. w naszym kościele parafialnym na Mszach św. o godz. 9.00 i 10.30 odbyła się wzruszająca uroczystość pożegnania dwóch kamiliańskich Misjonarzy: O. Stefana Szymoniaka i O. Zbigniewa Musielaka, którzy udali się na Madagaskar, by tam założyć Polską Misję i roztoczyć opiekę nad trędowatymi.
W dniach od 5 do 12 października 1980r. nasza parafia przeżywała Tydzień Miłosierdzia. W tym roku hasłem Tygodnia były słowa: "Rodzino apostołuj miłosierdziem". Przez cały tydzień przed ołtarzem Matki Bożej wystawiony był koszyk, gdzie wierni składali dary rzeczowe dla biednych i potrzebujących. Natomiast ofiary pieniężne wrzucano do skarbonki "Chleb św. Antoniego", zanoszono je również na Furtę Klasztorną, a przede wszystkim składano podczas specjalnej kolekty na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia.
W dniu 22 grudnia 1980r., przed Świętami Bożego Narodzenia, w naszym kościele parafialnym odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwała od 15.00 do 22.00, a w następnym dniu od 6.00 do 10.00. Główne obchody Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęła Uroczysta "Pasterka" o godz. 24.00, a w Pierwszy Dzień Świąt na sumie o godz. 10.30 piękny koncert kolęd zaprezentował nasz parafialny chór p.w. "Św. Kamila".
W dniu 31 grudnia 1980r. na Mszy św. o godz. 17.00 odbyło się uroczyste zakończenie Starego Roku. W specjalnym nabożeństwie przed Wystawionym Najświętszym Sakramentem duchowieństwo i zgromadzony Lud Wierny dziękowali Bogu za wszelkie łaski i dobrodziejstwa doznane w mijającym roku. Nabożeństwo zakończono sakramentalnym błogosławieństwem i pieśnią: "Nie tak bystro płynie rzeka..."
W pierwszy dzień Nowego 1981Roku parafia obchodzi Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Trwa również w naszej parafii wizyta duszpasterska rodzin. Szczególnie uroczyście obchodzimy dzień 6 stycznia - Trzech Króli, w którym to polecamy Bogu osobę Księdza Biskupa Herberta Bednorza Ordynariusza Katowickiego, obchodzącego w tym dniu 30 Lecie sakry biskupiej.
W dniach od 2 do 3 marca 1981r. w naszym kościele parafialnym odprawione zostało Nabożeństwo 40-godzinne przed Wystawionym Najświętszym Sakramentem. Niestety w tym roku udział wiernych w adoracji Chrystusa Eucharystycznego byłą bardzo mała.
Środą Popielcową - 4 marca 1981r. rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Na wszystkich Mszach św. kapłani dokonują obrzędu posypania głów popiołem. Kościół "pęka w szwach". Na Mszy św. "dziecięcej" o godz. 16.00 trudno jest utrzymać porządek. Takiej ilości ludzi, co w Środę Popielcową nie widać na niedzielnych Mszach św. Szkoda tylko, że raz w roku możemy się przekonać, jak bardzo liczna jest nasza parafia.
Ciąg dalszy w następnym numerze "Głosu św. Jana
Chrzciciela"
Opracował: O. Wojciech Węglicki OSCam.
|
|
ŻYWA SZOPKA
- JUŻ PO RAZ DRUGI
Ledwie Park OO. Kamilianów zdołał pokryć się białą szatą śniegu, a już w pierwszych dniach grudnia rozpoczęto budowę "Żywej Szopki". W tym roku zmieniła ona nieco swój wygląd. Najpierw powiększono cały obszar "Żywej Szopki", dodając nowe przęsła ogrodzenia. Obok stajenki, gdzie zawsze stoją figury Świętej Rodziny, dobudowano ponad 4 metrową wieżę z dzwonem u góry. Swoim wyglądem przypomina ona wieżę gwarkowską, symbol Tarnowskich Gór. "Żywa Szopka" wzbogaciła się również o dodatkową stajnię dla zwierząt. Całą "Żywą Szopkę" oświetlono dodając obok choinkowych lampek reflektory. Na całym obszarze ustawiono choinki i przygotowano wybiegi dla zwierząt.
W tym roku "Żywa Szopka" nie tylko wzbogaciła się o nowe zabudowania, ale przybyło do niej więcej zwierząt niż w roku ubiegłym. Ku radości dzieci i dorosłych w "Żywej Szopce" znalazły się następujące zwierzęta: dwa osiołki, jeden z Woźnik, a drugi ze Zbrosławic; dwa kucyki, czarny i biały również ze Zbrosławic, aż cztery koziczki, od prywatnego hodowcy ze Zbrosławic, owieczka i baranek z Bobrownik, cztery króliki i trzy bażanty: dwie samiczki i jeden kolorowy samiec. W sumie "Dzieciątka Jezus" pilnowało aż 17 zwierzątek.
Uroczystego poświęcenia "Żywej Szopki" dokonał O. proboszcz w Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia po Mszy św. o godz. 12.00. Na zakończenie obrzędu poświęcenia szopki, dzieci mogły karmić zwierzęta przygotowanymi warzywami, ziarnem zbóż i cukrem.
"Żywa Szopka" w Parku OO. Kamilianów począwszy od Wigilii Świąt Bożego Narodzenia, aż do 20 stycznia 2002r. cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Według naszych obliczeń szopkę odwiedziło około 15.000 osób z różnych parafii i okolicznych miejscowości. Do szopki przybywali również goście z zagranicy oraz wycieczki z tarnogórskich przedszkoli i szkół. Wszyscy odwiedzający naszą szopkę, mogli oni nie tylko podziwiać znajdujące się w niej zwierzęta, ale prawdziwą atrakcją było pociągnięcie za sznurek, do którego przymocowany był dzwon na wieży. Dodatkowo, zwłaszcza małe dzieci, miały okazję przejechania się na osiołku. Zwiedzający "Żywą Szopkę" najczęściej długimi chwilami obcowali z naturą oraz robili sobie pamiątkowe zdjęcia.
Piękno i spokój "Żywej Szopki" zakłócił jeden chuligański wybryk, który miał miejsce w noc sylwestrową. Otóż nieznany sprawca, ukradł ze stajenki figurę Matki Bożej, której do dnia dzisiejszego nie udało się znaleźć. Na szczęście udało nam się zakupić w Częstochowie nową i zarazem taką samą figurę Matki Bożej. Od tej pory wszystkie figury z naszej szopki są chowane na noc.
Na koniec chcemy serdecznie podziękować budowniczym szopki, właścicielom zwierząt i wszystkim odwiedzającym naszą szopkę. Żywimy nadzieję, że znów za rok w Parku OO. Kamilianów znów stanie - już po raz trzeci "Żywa Szopka" 2002/2003.
„Żywa Szopka” 2002 w Parku OO. Kamilianów
|