Podsumowanie odwiedzin duszpasterskich "Kolęda 2003"
sprawozdanie o. Wojciecha Węglickiego - proboszcza parafii

W dniach od 02 do 23 stycznia 2003r. w naszej parafii zostały przeprowadzone odwiedziny duszpasterskie, popularnie zwane "KOLĘDĄ". W tym roku kolędowanie zaczęliśmy od "Osady Św. Jana", a zakończyliśmy na ul. Nakielskiej.

Chciałbym więc podzielić się z Wami, Drodzy Parafianie pewnymi spostrzeżeniami.

Według przeprowadzonych podczas "kolędy" obliczeń stwierdziliśmy, że nasza parafia liczy ponad 7000 wiernych. Obecnie należą do niej 2644 rodziny. Z tej liczby niestety, ale 494 rodziny nie wpuściło Księdza z "kolędą". Odnotowaliśmy również fakt, że około 99 rodzin żyje w tzw. związkach niesakramentalnych. Procentowo sytuacja wygląda następująco: rodzin przyjmujących "kolędę" jest 81,3% natomiast pozostałe 18,7% nie wpuszcza "kolędy" w ogóle. Około 5% stanowią w naszej parafii rodziny innego wyznania lub ateistyczne.

Jeśli chodzi o sam przebieg "Kolędy" to stwierdzamy z wielką radością, że we wszystkich rodzinach przyjmowani byliśmy z serdecznością i życzliwością. Ludzie na kolędzie rozmawiali z nami szczerze, nie kryjąc swoich problemów. Zauważyliśmy duże zainteresowanie sprawami parafii. Najważniejszy z nich, tradycyjnie już dotyczył budowy nowego kościoła, a szczególnie daty jego konsekracji, którą przewidujemy na jesień 2004r. Pytano nas również, co stanie się z obecnym kościołem, czy będzie zamknięty itd.

Ludzie stawiali również inne pytania. Dotyczyły one przede wszystkim: dalszych remontów w naszym kościele parafialnym i konserwacji witraży. Pojawiały się również pytania dotyczące życia religijnego parafii.

Chciałbym teraz odpowiedzieć na niektóre z nich:

1/ Jeśli chodzi o budowę nowego kościoła, to zmierza już ona ku końcowi. Konsekracja nowej świątyni planowana jest na listopad 2004r. W tym czasie Zakon obchodzić będzie 100 Lecie obecności Kamilianów na Górnym Śląsku. Dlatego też czas, który nam pozostał do konsekracji kościoła w 2004r. chcemy wykorzystać na prace związane z wyposażeniem świątyni oraz z przygotowaniem zaplecza koniecznego do przyszłego funkcjonowania parafii. W tym celu parafia wzięła na swoje barki wykończenie całego kompleksu katechetycznego. Do dnia dzisiejszego udało nam się całkowicie wyremontować i wyposażyć trzy sale katechetyczne, wraz z kuchnią, zapleczem gospodarczym i toaletami. W tym miejscu pragnę podkreślić, że środki na remont salek pochodzą z rekolekcji, z rozprowadzania nowenn, ze sprzedaży świec jubileuszowych z organizowanych festynów odpustowych oraz Loterii Parafialnej.

2/ Na pytanie: "Co stanie się z obecnym kościołem" odpowiem następująco: Na pewno po konsekracji nowego kościoła, status obecnego kościoła parafialnego zmieni się. Przede wszystkim przestanie on być kościołem parafialnym. Jednak nie będzie zamknięty. Z pewnością przejmie on rolę świątyni pomocniczej, filialnej, w której również odprawiane będą Msze św. w niedzielę i w tygodniu. Jednak ostateczna decyzja w tej sprawie zależeć będzie do władz Zakonu.

3/ W związku z licznymi pytaniami wiernych o przebieg Peregrynacji Obrazu M.B. Uzdrowienie Chorych po rodzinach naszej parafii, to chciałbym poinformować, że obecnie Obraz znajduje się w bloku przy ul. Słoneczników 43. Według naszych obliczeń Matkę Bożą na "Osadzie św. Jana" przyjmuje około 70% rodzin. Każda rodzina, która przyjmuje Obraz w swoim domu czyni to z wielką radością, zaprasza swoich bliskich i gorliwie czuwa na modlitwie przed Bogiem. Wierni z okazji Nawiedzenia biorą sobie urlopy, dekorują swoje domy i ofiarowują Matce Bożej liczne wota. Zakończenie peregrynacji przewidujemy na rok 2004.

4/ Jeśli chodzi o remonty w kościele parafialnym, to w dalszym ciągu kontynuować będziemy prace konserwatorskie przy witrażach. W tym roku chcemy odnowić witraż św. Jadwigi, znajdujący się na ścianie bocznej kościoła. Jego konserwacja wyniesie 15.000 zł. Jeśli tylko starczy środków spróbujemy przystąpić do renowacji kazalnicy, której remont wyniesie prawie 30.000 zł.

Teraz chciałbym się odnieść do niektórych uwag zgłoszonych na "Kolędzie".

1/ Ze względu na ciasnotę w naszym kościele parafialnym, Komunię św. udzielać będziemy wiernym na stojąco w wielkie uroczystości i święta. Co do zachowania porządku podczas przystępowania do Komunii Świętej, to pozostaje on w gestii samych wiernych, którzy powinni pamiętać o godnym przystępowaniu do Stołu Pańskiego.

2/ Podtrzymujemy nadal zakaz przebywania na chórze dzieciom i młodzieży szkolnej.

3/ Parafian prosimy, aby na Mszy św. o godz. 12.00 miejsca w ławkach ustępowali dzieciom, bo jest to Msza św. dla dzieci.

4/ Nadal pragniemy podtrzymać praktykę, aby w niedziele odprawiane były przede wszystkim Msze św. jubileuszowe i urodzinowe. Wielu Parafian bowiem skarży się, że nie mogą zamówić sobie Mszy św. z okazji rodzinnych rocznic i uroczystości.

5/ Ze względu na pewne okoliczności istnieje możliwość zamówienia dodatkowych Mszy św. dotyczą one jednak tylko okrągłych jubileuszów pożycia małżeńskiego i Mszy św. za Zmarłego w 30 dzień po śmierci.

6/ Nadal podtrzymujemy praktykę udzielania chrztów św. w niedziele. Prosimy nie zamawiać chrztów w soboty, chyba, że okoliczności tego wymagają.

7/ Decyzją Księdza Biskupa Ordynariusza wprowadzony został zakaz strojenia kościołów na uroczystości ślubne.

8/ Jeśli chodzi o przeprowadzanie wizyty duszpasterskiej zwłaszcza w blokach i wieżowcach, to zawsze odbywać się ona będzie z dołu do góry, dla uniknięcia bałaganu i zaskoczenia. W tym jednym dniu w roku parafian mieszkających na wyższych piętrach prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

9/ Zamawiając intencje mszalne prosimy formułować je krótko i zwięźle, pamiętając o tym, że Pan Bóg wie za kogo się modlimy.

10/ Zamawiając "Te Deum" podczas Mszy św. pamiętajmy, że hymn ten śpiewa się tylko podczas okrągłych jubileuszów małżeńskich począwszy od 25 lecia. Natomiast w przypadku pojedynczych osób jedynie z okazji okrągłych urodzin i to dopiero od 50 roku życia.

Odwiedzając rodziny naszej parafii zauważyliśmy jednak bardzo niepokojące nas zjawiska.

1/ Pierwszym z nich i chyba najboleśniejszym jest problem bezrobocia w parafii. Według naszych szacunkowych obliczeń w parafii znajduje się około 1100 osób pozbawionych pracy. Znaczy to, że w co drugiej rodzinie naszej parafii przynajmniej jeden z jej członków nie pracuje.

2/ Bolesny jest również fakt obecności w naszej parafii w większości osób w podeszłym wieku żyjących na głodowych rentach lub skromnych emeryturach. Żyją one bardzo często na pograniczu nędzy. Większość ich dochodów pochłaniają opłaty czynszowe, następnie lekarstwa i żywność. Wielu z nich próbuje zaoszczędzić, by pomóc swoim dzieciom.

3/ Odnotowaliśmy dużą ilość młodych ludzi tuż po ukończonych szkołach, a nawet studiach, którzy bezskutecznie poszukują pracy.

4/ W rozmowie z wieloma rodzinami dominowała postawa, żalu, zgorzknienia, braku nadziei oraz pretensji do rządzących i czasów, w których przyszło ludziom żyć. Ogólnie zauważyliśmy postawy niezadowolenia, narzekania i nerwowości wobec tego, co obecnie dzieje się w naszej Ojczyźnie.

5/ Zauważamy również złą tendencję przychodzenia naszych Parafian na sobotnią wieczorną Mszę św., aby w niedzielę mieć wolny czas. Rzeczywiście sobotnia Msza św. jest już niedzielna, ale tylko dla tych, którzy z różnych względów nie będą mogli w niedzielę przyjść do kościoła. (np. podróż, studia, praca itp.)

ciąg dalszy na str. 7
Dalej

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona