Sakrament Kapłaństwa
W Nowym Testamencie kapłaństwo określa się jako zbawczą funkcję Chrystusa i udział w niej Jego wyznawców. Później określenie to zaczęto stosować także do tych, którzy w Kościele spełniają posługę pasterską, a których Dzieje Apostolskie i Listy Apostołów nazywają: biskupami, kapłanami i diakonami.
Mówiąc o kapłaństwie trzeba stwierdzić, że pierwszym i jedynym Arcykapłanem Nowego Przymierza jest sam Jezus Chrystus i tylko On. Jako Arcykapłan, został On powołany do tej posługi przez samego Boga. Jest Jego odwiecznym Synem, który stał się człowiekiem, jest z natury rzeczy, kapłanem i pośrednikiem między Bogiem, a ludźmi.
W Kościele Katolickim rozróżniamy dwa rodzaje kapłaństwa: kapłaństwo powszechne i hierarchiczne. O kapłaństwie powszechnym zwanym również "wspólnym" mówi św. Piotr w swoim pierwszym liście, w którym nazywa cały Kościół Boży "świętym kapłaństwem"(1P.2,5). Podobnie św. Jan w Apokalipsie oddaje chwałę Chrystusowi, "który nas miłuje, i który przez swą Krew uwolnił nas od naszych grzechów, i uczynił nas królestwem - kapłanami - Bogu i Ojcu swojemu"(Ap.1,5-6). Jak Chrystus - Arcykapłan złożył Bogu w ofierze własne życie za zbawienie świata, tak każdy chrześcijanin ma oddawać Bogu przez posłuszeństwo Jego woli własne życie w służbie braci. Samo więc życie w posłuszeństwie Bogu i służbie ludziom jest spełnieniem kapłaństwa, będącego udziałem w Jezusowym posłuszeństwie, aż do śmierci. |
|
Do tego kapłaństwa powołani są wszyscy wierzący w Chrystusa i należący do Jego Kościoła.
Obok kapłaństwa powszechnego istnieje również kapłaństwo hierarchiczne albo "posługi".
Niekiedy określa go się mianem kapłaństwa urzędowego, ponieważ jest władzą i funkcją spełnianą we wspólnocie Kościoła. Wywodzi się ono od Jezusa Chrystusa, który powołał Apostołów jako głosicieli Ewangelii i pasterzy w stosunku do tych, którzy uwierzą ich słowom. Apostołowie natomiast dobierali sobie pomocników i przez gest włożenia rąk ustanawiali poszczególne stopnie w hierarchii święceń kapłańskich: biskupów, kapłanów i diakonów. Kapłaństwo posługi jest, tak jak i kapłaństwo wspólne, udziałem w jedynym kapłaństwie Chrystusa, choć innego rodzaju. Biskupi, księża i w jakimś stopniu diakoni, dzielą przecież Chrystusową troskę o głoszenie Ewangelii i gromadzenie przez wiarę w nią wszystkich ludzi. W imieniu Chrystusa sprawują Eucharystię, tak jak On to czynił podczas Ostatniej Wieczerzy. W Jego imię w sakramentach chrztu i pokuty odpuszczają grzechy tym, którzy uwierzyli i chcą zmienić swoje życie.
|
|
Z Jego również woli strzegą czystości wiary i obyczajów, nauczając w prawdzie. Chrystus bowiem jest obecny w ich pasterskiej posłudze, ponieważ powiedział: "Kto was słucha, mnie słucha"
(Łk.10,16).
W obecnych czasach próbuje się na różne sposoby obniżać rangę kapłaństwa jako sakramentu. Coraz częściej pojawiają się postulaty zniesienia celibatu i wyświęcania kobiet na kapłanów. Jeśli chodzi o celibat, ludzie nie raz tak się pytają: "Dlaczego księża nie mogą mieć żon i zakładać własnych rodzin, tak jak to jest w innych kościołach? I argumentują to następująco:
"Przecież celibat nie jest sakramentem, a jedynie zobowiązaniem wprowadzonym przez Kościół Katolicki, a ponadto życie w samotności dla niektórych księży kończy się tym, że odchodzą oni od kapłaństwa lub mają dzieci w związkach nie sakramentalnych".
Mówiąc o celibacie trzeba stwierdzić, że sam w sobie nie jest sakramentem, ale stanowi jego istotną wartość, o której powiem za chwilę. Rzeczywiście jest prawdą, że celibat - to zobowiązanie wymagane przez prawo kościelne, które od duchownych i osób zakonnych domaga się całkowitego ofiarowania Bogu i rezygnacji z życia małżeńskiego i rodzinnego. Choć praktykowany był wśród duchownych od początków istnienia Kościoła, to jednak jako obowiązujący wszedł w życie dopiero w
XII w. na Soborze Laterańskim I.
ciąg dalszy na str. 6
|